Jak začít jíst méně masa? Tipy od dietologa
My Češi se řadíme mezi masožravce. A to navzdory tomu, že mnohé výzkumy poukazují na to, že zdravější a delší život žijí právě vegetariáni. Přitom existuje tolik skvělých vegetariánských jídel! Co se týče stravování, většina lidí je bohužel líná hledat nové formy stravování, a tak se řídí tím, co už mají zažité. A tak není problém dopřát si jídlo třeba pětkrát za týden. Problémem je zejména vysoce zpracované maso, které je plné soli a fosfátů. Jejich konzumace znamená nadměrné množství nasycených mastných kyselin. To se projeví na zdraví našeho srdce. Negativní dopad to má také na metabolismus lipidů.
Omezit spotřebu masa
Většina lidí, kteří se rozhodnou pro změnu, se krátce po omezení konzumace masa, začnou cítit mnohem lépe. Pokud už se rozhodnete konzumovat maso, měli byste se zaměřit na jeho množství, kvalitu a druh. Zcela vyřadit maso z jídelníčku nemusí být jednoduché, protože bílkoviny, které jste získávali z masa, musíte nyní získat odjinud. Proto se vyplatí tuto změnu konzultovat s lékařem nebo výživovým poradcem. V současné době už není problém nahradit maso jinými produkty – trh s tímto zbožím se v poslední době dost otevřel. Svou variantu si tak může najít každý.
Foto: Pixabay
Jak nahradit maso?
Zaměřit bychom se měli zejména na kvalitní suroviny. Ke koupi je dnes v každém větším supermarketu velké množství vegetariánských burgerů, falafel, zeleninové mleté maso než různé vegetariánské či dokonce veganské náhražky masa. Díky nim můžete svůj jídelníček obohatit o bílkoviny, které ztratíte, když se vzdáte masa. Avšak rostlinná bílkovina nemá všechny esenciální aminokyseliny a je třeba ji v jídle dále kombinovat – například s luštěninami, ořechy, semínky.
Živiny, které je třeba doplnit
Lidé, kteří se rozhodli omezit spotřebu masa, ale nemusí mít problém jen s dostatečným množstvím bílkovin. Chybět může zejména vitamín B12, který je ale možné doplnit prostřednictvím doplňků stravy. Taktéž může být doplněno železo, které nejsou všichni lidé schopni nahradit rostlinnou stravou. Množství železa v lidském těle je ovlivněno také naším věkem, pohlavím (ženy obvykle trpí nedostatkem železa z důvodu menstruace či těhotenství).
Zdroj: https://synergiczni.pl/dieta-sport/mozemy-jesc-mniej-miesa-i-byc-zdrowsi
Foto: Pixabay