Jak zbavit zeleninu virů či pesticidů

Dnes se podíváme na zásady, jak mýt zeleninu, tak aby byla prosta jakýchkoli škodlivých látek, jako jsou viry či pesticidy a podobně. V dnešní době může jít o aktuálnější téma, jelikož koronaviry mohou na kontaminovaných předmětech zůstávat několik hodin i dní. Dobré je tedy důkladně umývat nakupovanou zeleninu. Abychom však zbytečně nestrašili je potřeba dodat, že přenos nového koronaviru ze zeleniny z obchodu an člověka nebyl popsán, ač tu teoretické riziko je.

Přenos koronaviru po dotyku zeleniny v obchodě?

Ještě žádná studie toto nepotvrdila, jak bylo však již výše popsáno, tato cesta není vyloučena, jelikož koronavirus na kontaminovaných předmětech nějakou, a ne krátkou, dobu zůstává. Není však prostor na přehnané obavy. Pravděpodobnost je totiž spíše malá a když se k tomu přidá obyčejné standartní omytí syrové zeleniny a odstranění slupky, jde spíše o minimální riziko. Na zelenině však mohou být používané pesticidy a jiné látky, které se užívají v zemědělství. Dobré očištění zeleniny, tak není ani náhodou na škodu.

Chemie není potřeba

Žádné mytí chemickými přípravky, které by bylo, vzhledem k tomu, že chcete všechny škodlivé látky ze zeleniny odstranit, nelogické, není potřeba. Nejúčinnější metodou je takzvané blanšírování. Při blanšírování totiž odstraňujete viry a většinu bakterií, navíc denaturalizujete enzymy v zelenině, a tak ji zbavujete obsažených pesticidů. Navíc se ničí i povrchové bílkoviny, které mohou být ve virech a bakteriích. To vše již při teplotách okolo 60 °C.

Blanšírování

Zeleninu, kterou nakrájíte na menší kousky, vložíte na dvě až tři minuty do vařící osolené vody.  Po vyjmutí zeleniny z vařící tekutiny je nutné tyto kousky umístit do připravené nádoby s ledem, a tak je ochladit. Postup zaručuje křupavost a barevnost zeleniny.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.