Jaké jsou nejčastější oční vady?
Množství lidí s nějakou zrakovou vadou přibývá. Může za to určitě i změna životního stylu, která je v dnešních dnech spojena s novými technologiemi, které jsou však mnohdy pro náše oko náročnější. Pokud i vám zrak občas neslouží úplně stoprocentně, budete jistě rádi, když se dozvíte, co mu neprospívá.
Krátkozrakost
Krátkozrakost je jedním z nejčastějších důvodů nošení dioptrických brýlí. Změna životního stylu, tak, jak byla zmíněna, zapříčiňuje ve velkém množství tuto vadu zraku. Negativně tedy na oči působí málo času tráveného venku, kde oči lépe procvičujeme. Místo toho trávíme čas u televizí, počítačů nebo mobilů. Tyto aktivity nás nutí příliš zaměřovat na blízko a navíc nejsme na přirozeném denním světle. Našemu zraku totiž tento styl života příliš nesvědčí. Poté nosíme brýle a mnoho lidí je krátkozrakých.
Problémy se sítnicí
Problémy s touto částí oka nejsou vůbec legrace. Například taková okulární degenerace nůže zapříčinit až úplnou slepotu. Dochází k postižení žluté skvrny na sítnici a projevuje se zejména u seniorů. První je postiženo jedno oko a většinou až po delším čase se onemocnění přesunuje i na druhé oko. Problém je hlavně kvůli špatnému prokrvení sítnice. A co ho nejvíce ovlivňuje? Například kouření je negativním faktorem a u kuřáků se může tato vada objevit. Dalším strašákem, který se váže k sítnici, je tupozrakost. Vyskytuje se u dětí. Do osmi let můžete ještě nepříznivý vývoj změnit. Poté je to již velice složité.
Šedý zákal
Hodně známou je také porucha zvaná šedý zákal. Problém je tak velký, že u lidí nad 75 let jej má polovina. Oční čočka se při tomto onemocnění zakalí a je nutné oko operovat a čočku vyměnit. Toto postižení může nastat u diabetiků nebo po užívání kortikosteroidů. Při šedém zákalu vidíme zamlženě a rozostřeně do dálky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.