Jaké má stévie sladká využití
Pokud hledáte nízkokalorické sladidlo, které je nízkokalorické, pak jste u stévie na správném místě. Jedná se o rostlinu, která je dokonce ještě sladší než cukr. Pěstovat ji přitom můžete bez větších problémů klidně i doma ve skleníku nebo za oknem. Chuťově je v pokrmech nevýrazná, takže na rozdíl třeba od medu či jiných sladidel nezmění chuť jídla. Představme si tedy stévii sladkou poněkud podrobněji a podívejme se na její pozitivní účinky na lidské zdraví.
Určitě sladší než cukr…
Pokud hledáte neperspektivnější sladidlo současnosti, pak je stévie vynikající. Nejedná se ale o žádnou novinku. Používá se již po mnohá staletí domorodci z kmene Guarani žijícího v Brazílii a Paraguay. Nejčastěji jím tito lidé sladí zdejší tradiční čaj yerba maté. Postupem času se stévie sladká rozšířila po celém světě. Dnes ji klidně můžete dostat i ve zpracovaném stavu přímo v supermarketech. Používat ji budete určitě v menším množství než cukr díky její maximální sladkosti.
Účinné látky
Hlavní účinnou látkou stévie je rebaudiosid. Zapomenout ale nemůžeme ani na účinky steviosidu. Konkrétně je stévie sladší než cukr zhruba 200 až 300 krát. Co se týká sladkosti lístků stévie, tak ty nejsou až tak sladké, nicméně i tak přesahují svou sladkostí cukr 30 x až 40 x. velkou výhodou stévie je i fakt, že je termostabilní. Při vyšších teplotách se tedy nerozkládá a nekvasí. Použít se dá při slazení jakýchkoli potravin.
Pozitivní účinky stévie
Stévie dokáže maximalizovat produkci inzulínu a dokáže tak snížit projevy diabetu. Jinak se ale prosazuje i v mnohých dalších oblastech, na které se podíváme v následujících bodech.
– efektivně zlepšuje trávení
– sníží pálení žáhy
– vynikající je i jako ústní voda při žvýkání listů
– potlačí únavu a vy se budete cítit svěží
– sníží touhu po tabáku, pomáhá při odvykání kouření
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.