Jaké negativní vlivy přináší počítače do vašeho života? Může jich být několik
Pokud máte správně nastavenou obrazovku, neměla by přijít žádná dioptrická vada. V každém případě však dlouhodobé sledování obrazovky klade na zrak vysoké nároky. Zhoršeným zrakem a drobnými zrakovými vjemy to ovšem začíná. Porucha zraku vyvolá i bolest hlavy. Aby si naše oči odpočinuly, doporučují oční specialisté dodržovat pravidlo 20-20-20 – každých 20 minut se na 20 vteřin zaměřte na místo vzdálené 20 stop (což je 6 metrů).
Budete si muset pořídit brýle a zvlhčující kapky na oči
Při práci u počítače je dobré používat brýle vyrobené speciálně pro práci s počítačem, které se soustředí na vzdálenost 50 až 100 cm. Speciální brýle minimalizují odlesky a povrchové odrazy a kompenzují záblesky na obrazovce. Tyto brýle zabraňují vedlejším účinkům, které se u většiny klientů objevují po pár hodinách práce na počítači – unavené oči, zastřené vidění, zarudnutí spojivek a pocit pálení, slzení nebo sucha v očích. Před suchými a podrážděnými oči vás ochrání kapky, které jsou k tomu určené.
Musíte si držet správné držení těla při sezení
Většina lidí si při sezení ničí záda, protože sedí v předklonu – jejich záda jsou prohnutá, s volnými zádovými a břišními svaly, takže páteř nese celou váhu těla! Páteř se ohýbá v nepřirozené poloze a začíná se poškozovat. Bederní část souvisí s bolestmi zad a kyčlí. Při expanzi se hlava pravidelně natáčí na jednu stranu a zatěžuje tak krční páteř.
Počítačová židle by měla mít nosnost odpovídající vaší váze. Měla by mít zesílenou zadní výztuhu v místě vyklenutí páteře. A měl by být nastaven na ideální postavu tak, aby nohy byly ohnuté ve správných bodech v kolenou a chodidla volně dosahovala na podlahu. Monitor by neměl být nakloněn do strany, ale měla by být nastavena dopředu. Ruka by měla ležet na konzole nebo myši, paže by neměla být vytočená. Protože jinak hrozí vznik syndromu karpálního tunelu.
Začnete snižovat laťku své životosprávy
Je třeba říci, že investování času do počítače není skvělé ani pro náš způsob života. Jsme uvězněni v uzavřeném prostoru, podněcuje touhu po něčem k jídlu. Takže jen tak bezmyšlenkovitě stále jíme. Tento způsob života způsobuje, že mladší generace nežijí zdravé a naplněné životy, ale ženeme se k rozvoji civilizačních infekcí a větší obezitě.
Žijeme ve snu
Myšlenka, že jsme spojení se světem prostřednictvím webu, je nebezpečná. Kvalita naší sociální komunikace se tak hroutí. Nic se nevyrovná společně prožitému času, který umožňuje rychlou interakci a rozvoj komunikace. Sen o mnoha virtuálních společnících a jejich problematickém zapojení může být rozporuplným setkáním, zejména pro mladé jedince, kteří mohou být odrazováni a cítí se opuštěni.
Závislost na počítačích narůstá a způsobuje roztěkanost, podrážděnost, únava a nezájem o své okolí. Rozvoj této poruchy v nás vyvolává stres a snažíme se izolovat od ostatních.
Zdroje info: https://adicare.cz/aktuality/zavislost-na-internetu-a-pocitacovych-hrach/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18399706/
Náhledové foto: Pixabay