Jaké pro vás mohou být zdroje vitamínu C?
Vitamín C, tedy takzvané céčko, patří k vůbec nejdůležitějším vitamínům, bez jehož pravidelného přísunu se lidský organismus prakticky neobejde. Už od mala možná víte, že je vhodné jíst ovoce a zeleninu, což jsou významné zdroje vitamínu C. Dnes už se ale dají koupit také doplňky stravy. U nich je zapotřebí mít se do jisté míry na pozoru.
Céčko z potravin
Ideální je stav, kdy tělo získává vitamín C z čerstvého ovoce a zeleniny. Jenže ne vždy tyto potraviny máte po ruce, respektive nikdy nevíte, zda je množství vitamínu dostačující vzhledem k vaší fyzické kondici, tělesné hmotnosti, věku a zdravotnímu stavu. Proto není na škodu zvolit také doplňky stravy jako alternativní zdroj.
Doplňky stravy
Céčko v tabletách, kapslích a dalších podobách, které je k dostání v lékárnách, ale i běžných obchodech, nemusí být vždy plně vyhovující. Zpravidla se totiž setkáte s produkty, které se vyrábějí ze syntetické kyseliny askorbové. Lidský organismus „umělou“ formu vitamínu C hůře zpracovává, takže jeho značnou část vyloučí bez využití. Pak vlastně polykáte prášky a zapíjíte tablety, aniž by měly nějaký výrazný efekt. Tím pádem zbytečně utrácíte peníze a na vaše zdraví to má jen minimální vliv.
Když už doplňky stravy, tak nejlépe takové, jež jsou vyrobené z přírodních zdrojů. Může se jednat třeba o produkty, v nichž je vitamín C získaný z brazilské třešně. Známá je také pod pojmem acerola. Dnes se o ní hovoří jako o superpotravině, a to právě díky vysokému obsahu céčka.
Pozor na správné dávkování
Ať už zvolíte jakoukoliv podobu vitamínu C, mějte na paměti, že všeho moc škodí. U doplňků stravy si vždy rozhodně přečtěte návod na použití a necpěte do sebe jednu tabletu za druhou. Nejenže to vašemu tělu nepomůže, ale ještě si přivodíte jiné zdravotní komplikace, což ostatně platí i pro ostatní vitamíny, minerály a živiny. Nic se nemá přehánět.
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.