Jaké typy závratí existují

Vertigo

Závratě samy o sobě jako nemoc nepovažujeme. Mohou ale být doprovodem celé spousty nemocí nebo projevem o tom, že naše tělo nefunguje tak, jak by mělo. Za závratě pociťujeme točení hlavy a pocit nestability. Závratě si nevybírají, postihnout mohou muže i ženy, mladé i staré. Jejich projevy se mohou lehce lišit, proto rozlišujeme několik typů závratí. Pokud se vám podaří zjistit, o jaký typ závratě se jedná, může být snazší odhadnout, proč se vám tento stav děje.

Systémové závratě

Tyto závratě považujeme za klasické, často je označujeme také slovem vertigo. Jejich diagnóza není příliš těžká, protože příznaky bývají jasné. Postižená osoba má často pocit, že se svět kolem ní točí, popřípadě má pocit, že se točí její hlava. Závratě mohou být doprovázeny nevolností, zvracením a pocity úzkosti.

Nesystémové závratě

Jejich diagnóza už může být o něco problematičtější, protože se jedná o méně nápadné pocity. Pacient má například problémy s chůzí, protože nepociťuje potřebnou stabilitu. Jeho snaha udržet tělo ve vzpřímené poloze může často připomínat snahu opilého člověka o chůzi. Zde je poměrně problematické požádat o pomoc, protože spousta lidí se podnapilým raději vyhýbá.

Další druhy závratí

Kromě těchto dvou druhů můžeme závratě rozlišit také podle toho, jaká je jejich příčina. Může jít o:

  • Závratě centrálního původu: v takovém případě jsou projevy podobné, jako u nesystémových závratí. Na vině je nesprávná funkce mozku týkající se centra rovnováhy. Způsobeny mohou být různými chorobami: ischemií centrálního nervového systému, nádoru v hlavě, který na toto centrum tlačí, záněty v mozkové tkáni atd. Doprovodnými jevy jsou bolesti hlavy či dokonce poruchy vědomí.
  • Závratě periferního původu: tentokráte se jedná o závratě podobné těm systémovým. Vyvíjejí se v důsledku nesprávné činnosti periferních prvků rovnovážného systému, tedy vestibulárního orgánu. I ony mohou být způsobeny nádory, záněty nebo úrazy (často doprovázenými poruchou sluchu). Příznaky se zhoršují s pohyby hlavy.
  • Závratě související se systémovými onemocněními: závratě jsou většinou doprovázeny poruchami smyslových orgánů, které vznikají jako doprovod onemocnění – například aterosklerózy, cukrovky či otravy jídlem.

Závratě v těhotenství

Další speciální skupinou jsou závratě v těhotenství – které obvykle končí porodem. Tyto závratě jsou nejčastější v prvním trimestru těhotenství, zejména při náhlé změně polohy. Důvodem je náhlé prokrvení dělohy. V druhém a třetím trimestru začíná děloha tlačit na cévy uvnitř těla, což může způsobit nízkou hladinu cukru v těle. Pokud jsou příznaky příliš vážné, je vhodné kontaktovat lékaře: ten určí, zda závratě nemohou souviset také s nedostatkem železa v krvi.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zawroty-glowy-w-jakich-chorobach-wystepuja-przyczyny-i-leczenie-2/

Náhledové foto: Pixabay