Jakýkoliv absces byste neměli podceňovat, vede k otravě krve
Útvar známý jako absces je označení pro infikovanou prohlubeň v tkáni, která je naplněna hnisem. Vzniká v důsledku bakteriální nákazy a může se objevit na kůži nebo v jakémkoli orgánu. Většina projevů tohoto problému zahrnuje otok, pálení a chronický zánět, jako je horečka nebo nechutenství. Pokud se vřídek neléčí, může se nákaza rozšířit do celého těla a dojde k intoxikaci krve.
Proč dochází k tvorbě abscesu
Většina abscesů je způsobena hnisavými bakteriálními onemocněními, především stafylokoky nebo streptokoky. Ať tak či onak, může jít v podstatě o jakékoli mikroby a existují abscesy virového, mykotického nebo parazitárního původu!
- Kontaminace se do těla dostává přes kožní ránu
- Kontaminace se do těla dostává přes vlasový folikul nebo potní orgán
- Šířením nákazy z okolních tkání
- Šířením nákazy z lymfatického nebo krevního oběhu
Jakmile se nežádoucí mikroskopické organismy dostanou do těla, tělo vyšle do ovlivněné zóny bílé krvinky, aby bojovaly proti zdroji nákazy. Průběžně se vytváří prohlubeň, která se zaplňuje výpotkem tvořeným odumřelou tkání, mrtvými a živými mikroby a bílými krvinkami. Imunitní systém není schopen kontaminaci zcela zničit, ale přinejmenším ji oznámí bolestí. Rizikové je oslabení imunitního systému, snížený přívod krve do tkáně, krevní výron, poranění nebo blízkost vnějšího tělesa nebo uzavření jakýkoliv vývodů. Proto jsou intravenózní narkomani, kteří si vpichují jehly do tkání, mezi nejvíce ohroženými.
Jaké jsou příznaky nejen kožního abscesu?
- Zčervenání kůže
- Otok
- Citlivost
- Bolest
- Hnis pod kůží
- Postižené místo je horké
- Horečka nebo zimnice
- Zvýšené pocení
- Nechutenství a hubnutí
- Napětí v postižené oblasti
- Extrémní únava
- Průjem nebo zácpa
Jak probíhá rozvoj abscesu?
Jakmile se vřídek objeví, může se vyvíjet třemi způsoby. První alternativou je nejlepší. V tomto případě může být kontaminace zcela potlačena, výtok je požit a dojde k celkovému zahojení. Přestože to obvykle není časté, u menších abscesů se to někdy stává.
V případě, že se vřed nachází v blízkosti kůže, může se časem vytvořit neobvyklý kanálek (píštěl), který vede na povrch a výtok se může bez námahy dostat ven. Poté se vřed i píštěl zotaví. K mimořádně špatným okolnostem dochází, když se kontaminace začne divoce šířit do okolních tkání. Takové neohraničené záněty se označují jako flegmóna. V takovém případě může nemoc způsobit skutečné zdravotní komplikace, jako je gangréna, dynamické orgánové selhání nebo sepse.
Ošetření abscesu
Volba vhodné léčby samozřejmě závisí na velikosti a ploše vřídku, ale zpravidla se tyto komplikace musí řešit chirurgicky. Při této strategii se ovlivněná oblast nařízne a hnis se odebere, což umožní, aby se oblast lépe zotavovala. V případě, že tato jednorázová chirurgická strategie nestačí, je do postižené oblasti zavedena trubička, kterou lze výtok trvale odčerpávat. V tomto okamžiku je vřed vyčištěn a zotaven.
V případě, že se absces nachází ve vnitřním orgánu, musí být výtok vyčerpán pomocí drénu. Specialisté jsou často nuceni najít absces pomocí ultrazvuku nebo CT přístrojem a poté provést zákrok v anestezii. Jak léčit abscesy jinými způsoby? V některých případech se k léčbě vřídku navíc používají antimikrobiální látky, které by měly zabránit postupnému šíření nemoci. V případě, že se jedná o kožní typ, je navíc dostupná antimikrobiální léčba nebo mast zvaná Ichtoxyl.
Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2231432/, https://medlineplus.gov/abscess.html
Náhledové foto: Pixabay