Jantarové korálky pro miminka rizikem: odborníci varují
Jantarové korálky nejsou pouhým módním doplňkem, jak by si někdo mohl myslet. Jedná se o korálky, které mají mít čarovnou moc! Některé maminky totiž věří, že díky nim bude prořezávání zoubků jejich miminek probíhat úplně bez problémů. Žádné bolesti, žádné probdělé noci! Zní to vážně dobře. Výzkumy ale ukazují, že tyto korálky jsou velkým rizikem, které může dokonce ohrozit život miminek.
Jantarové korálky – marketingový tah
Možná už jste také viděli malé miminko, které ještě ani nesedí, co mělo na krku korálky. Dávají se klidně miminkům už od tří měsíců, protože nikdy nevíte, kdy se ten první zoubek objeví. Jantarové korálky na prořezávání zubů sestávají z pravidelně ale i nepravidelně tvarovaných korálků navlečených na šňůrce. Mohou vypadat dobře a někteří rodiče přísahají, že zmírňují bolest při prořezávání zoubků.
Foto: Pexels
Korálky znamenají riziko
Korálky na krku mohou být velmi nepohodlné, a to zejména pro miminka, která se neumí přetočit na bok. I když výrobci slibují, že i při mírném tlaku povolí a rozepnou se, stále existuje riziko uškrcení dítěte. Navíc může dojít též k protržení šňůrky, která drží korálky pohromadě. Pak hrozí riziko spolykání korálků dítětem. Bohužel už došlo k případům uškrcení kvůli tomu, že miminka či batolata měla jantarové korálky. Nejedná se tedy pouze o teoretické riziko.
Proč korálky nefungují
Ona „čarovná moc“ jantarových korálků spočívá v tom, že náhradníky mají uvolňovat kyselinu jantarovou do těla toho, kdo je má na těle. Tato kyselina se vstřebává kůží a měla by vykazovat analgetické účinky. Díky tomu jsou korálky prospěšné proti bolestem, jako je právě bolest zoubků. Toto tvrzení ale padá, a to hned z několika důvodů:
- Kyselina jantarová se uvolňuje pouze při velmi vysokých teplotách (200 °C). pokožka dítěte rozhodně takto horká nikdy nebude, takže se z jantaru neuvolní nic.
- I když by k uvolnění kyseliny jantarové došlo, pak není ověřeno, zda při aplikaci na kůže, je tělem absorbováno.
- Neexistuje důkaz o tom, že kyselina jantarová zmírňuje bolest.
Zdroje info:
https://www.texaschildrens.org/blog/warning-against-teething-necklaces
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9150903/
Foto: Pexels