Jarní detox. Jak správně pročistit své tělo
Říká se, že jaro a jarní měsíce jsou ideálním obdobím k pročištění našeho organismu. Naše tělo je po dlouhých chladných měsících skutečně zanesené škodlivinami. Abychom byli schopni nabrat potřebnou energii, musíme nejprve náš organismus detoxikovat. Dnes si ukážeme několik postupů, jak pročistit své tělo.
Co je to vlastně detoxikace? Ve zkratce bychom mohli říci, že se jedná o očistnou kúru. Účinky takovéto kúry jsou známy několik tisíc let. Není tedy pravdou, že se jedná o výmysl dnešní doby. Naopak. Už například tradiční čínská medicína věděla, že nejdůležitějšími orgány pro očistu organismu jsou ledviny, játra a střeva. Cílem detoxikace je tedy dlouhodobá očista a navrácení ztracené energie či vitality.
S detoxikací organismu jsou spojeny fámy a nepravdy. Někdo si detoxikaci spojuje s rychlou a drastickou dietou, jiný v ní vidí zase dlouhodobé hladovění. Detoxikace organismu je postupným procesem posilování našeho těla tak, aby došlo k vyplavení toxinů a jedů z našeho těla.
Detoxikace organismu je vždy individuální záležitostí každého z nás. Bylo by sice krásné, kdyby existovala univerzální pilulka na pročištění našeho těla, ale dosud ji nikdo nevynalezl. Budeme-li však postupovat podle osvědčených rad, výsledek se dostaví již za několik týdnů.
Jak začít detoxikovat organismus a správně pročistit své tělo? Základem dobré detoxikace je pravidelné a zdravé stravování, zvýšený pitný režim, dostatek pohybu, odpočinku i spánku. Přidáme-li k tomu i podpůrné detoxikační kůry a odkyselení organismu, dostaneme ideální plán na efektivní detoxikaci.
Ale začněme pěkně popořádku. Nemusíme hladovět, abychom pročistili své tělo. Zaměříme-li se na pečlivý výběr potravin, dopřejeme svému tělu skutečnou úlevu. Měli bychom vynechat potraviny, které dlouhodobě překyselují náš organismus, tedy těžce stravitelná masa a masné výrobky, smažená jídla, alkohol či cukrovinky.
Zařadíme-li do jídelníčku ovoce a zeleninu bohatou na vitamíny, enzymy či minerály, tělo nám poděkuje. Vhodné jsou taktéž potraviny obsahující antioxidanty, tedy například zelené potraviny. Využívejme odlehčených dnů neboli dnů v týdnu, kdy se budeme stravovat pouze ovocem, zeleninou, šťávami a vodou. Připravíme tak naše tělo na dlouhodobou očistnou kúru.
Pitný režim je základ, a to nejenom v období detoxikace těla. Příjem tekutin by se měl tedy zvýšit na dva až tři litry. Co pít? Odstátou kohoutkovou a neperlivou vodu. Vodu můžeme kombinovat s bylinkovými čaji ze sedmikrásky, kopřivy či pampelišky, tedy s bylinami napomáhajícími čištění těla.
Začátky detoxikace s sebou přinášejí únavu a malátnost. Díky pravidelnému odpočinku a klidnému spánku zrychlíme proces očisty organismu. Pro lepší spaní můžeme zvolit aromaterapii nebo nejrůznější meditační a dechová cvičení. Kromě odpočinku je vhodný i pohyb, který podpoří činnost našich orgánů a transport kyslíku mezi nimi. Začněme nejprve chůzí, potom přejděme na jogging, pilates nebo jógu.
Při odkyselení organismu nám pomohou zelené potraviny, třeba Chlorella pyrenoidosa. Chlorella je sladkovodní řasa, která na sebe váže volné radikály, toxiny a jedy. Kromě toho obsahuje velké množství chlorofylu. Chlorella tak podporuje náš imunitní systém, působí protizánětlivě, zlepšuje funkci jater, střev a ledvin, snižuje únavu, vyrovnává krevní tlak či regeneruje unavené oči.
Detoxikaci organismu můžeme podpořit pomocí podpůrných detoxikačních kúr, tedy například detoxikačních koupelí, šťávových, ovocných nebo zeleninových dnů, rýžové detoxikační kúry nebo bylinných kúr.
Ať se rozhodnete pro jakoukoliv detoxikační kúru, čistění organismu pomocí šťáv či zelených potravin, přejeme vám výdrž a odvahu. To potěšení a čistá mysl za tu práci rozhodně stojí!
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.