Jarní domácí úklid prospěje vaší psychice i náladě
Pravidelný úklid eliminuje škodlivé mikroorganismy a pomáhá s duševním zdravím. Organizované a čisté prostředí vám umožní se lépe soustředit. Tím bude mnohem produktivnější. Kromě toho, hromadění věcí se může přesunout v jistou obsesi až k patologickému hromadění věcí.
Kdy je sbírání věcí už spíše nemocí?
Existují důkazy poukazující na souvislost mezi nepořádkem a problémy s duševním zdravím. Například patologické hromadění věcí. To způsobuje nutkavou potřebu shromažďovat stále nové předměty, ale zároveň neschopnost cokoliv vyhodit. Poruchu je těžké přesně definovat. Ale zatím spadá pod obsedantně-kompulzivní poruchu nebo poruchu osobnosti.
Setkat se můžete i s pojmem Diogenův syndrom. Vyznačuje se hromaděním věcí a nepořádku. Stejně jako zanedbáváním hygieny a péče o své okolí. Množství uskladněných předmětů narušuje normální užívání prostorů. Znemožňuje člověku fungovat v osobním či společenském životě. S těmito stavy se pojí také silné pocity úzkosti, depresivní příznaky nebo izolace.
U většiny lidí je to však jiné
U normálních lidí se nepořádek odráží v momentální náladě. Špatná nálady, únava, přepracovanost nebo nižší životní spokojenost. To vše se odráží i v naší ochotě pro úklid. Bohužel, tento stav nakonec vede k jedinému – prokrastinaci. Dále se mohou projevovat bolesti hlavy, zuřivost, depresivní myšlenky a neustálé odkládání úkonů.
Úklid jako úleva od stresu
Je důležité přestat brát úklid jako otravnou věc. Spíše jej berte jako mement k odpočinku. Při uklízení si pusťte hudbu nebo film jako kulisu. Zatančete si a berte nemyslete na nic jiného než na daný okamžik. Snažte se oprostit od všech problémů! Dobrou zprávou je, že můžete jisté úkony využít jako cvičení.
Během uklízení používejte přípravky, které příjemně provoní vaše prostory. Čistá svěží vůně pozitivně působí na koncentraci a celkové myšlení. Můžete přeorganizovat prostředí kolem vás a učinit drobné změny, které vám pomohou lépe pracovat. Drobný úklid můžete dělat i během dne v rámci protažení těla. Sedavá práce může jednoho pořádně zdeptat, tak proč si neudělat produktivní přestávky?
Zdroje info: bonami.cz, psychologie.cz
Náhledové foto: Pixabay