Je možné ještě v současné době onemocnět leprou? Malomocenství zohyzdilo člověka k nepoznání

úzkost

Po ulici se plouží postava v Lazarově oděvu, který sestává z černé kutny se symbolem dvou bílých dlaní na prsou. Každý kolemjdoucí se jí obloukem vyhýbá. Nikdo na ni ani nepohlédne a štítivě si zacpává nos, aby nemusel cítit odpuzující zápach, který se okolo postavy line. Malomocenství bývalo ve středověku nevyléčitelnou nemocí a lidstvo trápí i v současné době. Jak se projevuje a léčí?

Nemoc, která byla považována za Boží trest

Prvním malomocným byl nejspíš ten, o němž se zmiňuje Bible. Lepra vyčlenila nemocné ze společnosti a odsoudila k velmi pomalé smrti, na kterou čekali třeba i několik let. Jedná se o chronické infekční onemocnění, které pacienta zohyzdilo a vytvořilo mu na těle hnijící a zapáchající boláky. Lidé s malomocenstvím žili v tzv. leprosáriích, která byla stavěna na místě mimo lidskou společnost – velmi často na ostrovech. Posledním leprosáriem v Evropě byl ostrov Spinalonga nedaleko Kréty, které bylo zrušeno v roce 1954. V současné době je častým cílem turistů.

Nemoc se šíří zejména dotykem a způsobuje oslepnutí, přičemž kůže i části končetin zůstávají bez citu kvůli tomu, že bakterie Mykobacterium leprae, která nemoc vyvolává, napadá nervy. V minulosti byla lepra brána jako Boží trest.

Výskyt lepry na Zemi v roce 2003. Foto: Wikipiedia Commons / Autor: / Maksim / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neuf%C3%A4lle_Lepra_2003..PNG?uselang=cs

Lepra v současnosti

Původce nákazy se geneticky od středověku nezměnil, značně se ale omezila příčina jeho šíření. Přenašečem jsou i některá divoká zvířata – například pásovec devítipásý. I v současné době se s výskytem lepry lze setkat, a to zejména v Latinské Americe, na Havajských ostrovech, ve střední Africe, na Madagaskaru, v Indii, Bangladéši. Známé byly i případy ve Španělsku nebo v Rumunsku. Posledním leprosáriem v Evropě byl ostrov Spinalonga nedaleko Kréty, zrušeno bylo v roce 1954. Dnes je to zajímavá turistická atrakce. Ještě v roce 2011 bylo registrovaných na 200 tisíc případů lepry, takže je možné touto nemocí i dnes onemocnět.

Výhodou moderní doby na rozdíl od středověku je existence léčiva, a to specifických antibiotik, která na lepru zabírají. Léčba tohoto nepříjemného onemocnění však trvá poměrně dlouho, někdy se doba léčení počítá i na roky.

Zdroj info: wikipedie.cz, wikiskripta.eu

Spinalonga: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.