Je opravdu voda z kohoutku bezpečná i pro kojence?

Kohoutková voda

Je zábavné, že zásluhu na tomto povědomí o zdraví má finanční nouze. Tímto způsobem šetříme na svém zdraví, ale především i na penězích. Ale díky Bohu i za to… Méně potěšující je, že když si projdete jednotlivé kategorie slazených nápojů, můžete si všimnout, jak se u některých zvýšila spotřeba – a ty jsou z hlediska zdraví nejrizikovější, konkrétně ledové čaje a energetické nápoje.

Voda je zdravá, ale…

Pití kvalitní vody v přiměřeném množství je jedním ze základních předpokladů pro posilování svého zdraví. Tímto způsobem (společně s dalšími faktory) dokážete snadno předcházet mnoha nemocem. Ale jak máme psáno výše, lidé se snaží šetřit (protože nic jiného nezbývá) a často musí sáhnout po věcech, které nás zabíjí.

Kohoutková voda
Foto: Pixabay

Zatímco se v souvislosti s pitnou vodou snažíme usilovně šetřit penězi mnoha způsoby, často jimi nesmyslně plýtváme. Může se to stát, když si kupujeme balenou vodu, ale zpravidla dostáváme srovnatelně kvalitní vodu z kohoutku. Vysoká cena několika druhů balené vody není zárukou kvality. Vždyť právě nejdražší balené vody vycházejí v testech kvality nejhůře! Zákazníci si to postupně uvědomují, a proto i zde působí finanční zátěž – spotřeba balené vody mírně klesla. Jistým podnětem je také fakt, že pití vody z kohoutku se podporuje i v restauracích.

Jak daleko je voda z kohoutku dobrá pro kojence?

Pokud je voda z kohoutku bezpečná, existují nějaké důvody, proč kupovat balenou vodu pro náš malý přírůstek? Největším protivníkem jsou nároky na složení balené vody. Dětská balená voda se na našich pultech začala objevovat v 80. letech 20. století. Důvodem, proč byla navržena pro děti, bylo, že v té době voda z vodovodu nedosahovala ideálního složení pro organismus novorozenců.

pro kojence
Foto: Pixabay

Jediné, co jste mohli udělat, bylo kupovat minerální vodu. Ale i ta byla a je toxická. Balená voda pro novorozence má většinou zákonem nastavené limitní hodnoty pro toxické látky přísněji, než je tomu u pitné vody z kohoutku. Tyto přísné limity jsou známkou pouze toho, že jde o přírodní vodu, ale nenaznačují, že je voda zdravá a kvalitní, takže pozor. Každá voda musela projít jistou chemickou úpravou, bez toho by to nešlo. A když se do všeho strká chemie, pak vznikají další problémy….

Kvalita vody z kohoutku

Kvalitu vody si můžete ověřit na stránkách vodárenské společnosti či si nechat udělat rozbor vody. Nejlepší však je zůstat u vody z kohoutku. Pro kojence však platí, že by měli pít kojeneckou vodu, protože v klasické kohoutkové vodě se vyskytuje velké množství dusičnanů, které jsou pro kojence opravdu nebezpečné.

Zdroje info: stoklub.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8869972/

Náhledové foto: Pixabay