Je tradiční čínská medicína účinná?

TČM

Čínská medicína se vyznačuje někdy velmi svéráznými postupy při léčbě banálních i vážnějších problémů a onemocnění. Ve společnosti má mnoho zastánců, ale i odpůrců, kteří odmítají alternativní východní medicínu. Opravdu nám může tato asijská tradiční medicína pomoci? Rozhodli jsme se dozvědět co nejvíce!

Jazyk pomáhá s diagnózou

Nejprve bychom vás chtěli seznámit s jednou metodou, kterou čínská medicína používá. Zkoumá totiž jazyk a dle jeho vzhledu je člověk s to poznat, co pacientovi je, jaký neduh ho trápí. Sami odborníci a zastánci tradiční čínské medicíny tvrdí, že asi 80% problémů dokáže povlak na jazyku prozradit. Pokud je tento povlak mapovitý (nepravidelně rozprostřený), může to poukazovat na problémy postiženého s trávicím traktem. Dalším znakem může být popraskaný povrch jazyku. Někdy je doprovázen ještě pálivými pocity a může nám tím tělo říkat, že se jedná o hypertenzi nebo diabetes. Při těchto onemocněních je typické ještě sucho v puse a špatné polykání. Posledním zmíněným znakem bude bledý jazyk. To podle těch, kdož se čínskou medicínou zabývají, značí takzvanou prázdnotu krve. Jde o jev, kdy nám chybí energie a často bývá způsoben psychickým vyčerpáním.

Jedno bodnutí vše vyřeší

Další metodou, která je pro Číňany hodně  typická je akupunktura. Jde o postup, kdy se do vašeho těla nabodávají jehly k tomu určené. Nepíchají se ale jen tak někam. Místa, kde jehla propichuje kůži, jsou takzvané akupunkturní body. Podle čínské medicíny těmito body protéká energie a tyto body propojují celý organismus. Ovlivňují orgány či psychické stavy. Tato metoda je vcelku všeobecně kladně hodnocena a není špatné ji vyzkoušet. Dejte však pozor a dbejte na to, aby vám akupunkturu prováděl jen opravdový specialista.

Baňky

Posledním popisovaným postupem tradiční čínské medicíny bude takzvané baňkování. Používají se pro tuto metodu skleněné baňky, které se přikládají na vaši pokožku. A jak to vlastně funguje? Po přiložení se díky svému originálnímu tvaru baňka přisaje a vytváří na kůži podtlak. Ten rozšiřuje póry a zlepšuje protékání krve v dané oblasti. A na co se vlastně tato metoda používá? Číňané věří, že tento proces aktivuje lymfatický systém a toxické látky se snadněji dostávají z těla. Dnes se však baňkování používá i jako součást klasické masáže a může vám ulevit od bolestí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.