Jeden z elixírů života je i velmi účinným lékem
Zkuste někdy ochutnat arónii! Plody se sklízejí na podzim a pomohou vám bez úhony přečkat nadcházející období nachlazení a chřipky. Čas sklizně je sice již za námi, ale aspoň zjistíte, co vše vám mohou dát! Aronie jsou drobné, tmavě fialové až černé, které dozrávají koncem září a začátkem října. Vydržte však až do prvního náledí, než je natrháte! Jsou docela tuhé a trpké, dokud nenamrznou, a jejich chuť vás neohromí.
Lék na mládí i jako zdravé léčivo
Největším důvodem pro konzumaci aronie je její pozitivní vliv na zdraví. Jsou plné vitaminů, minerálů, látek zabraňujících vzniku rakovině a mnoha dalších prospěšných látek. Posilují imunitu, urychlují trávení, zkracují dobu stárnutí a prodlužují život. Snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi a posilují cévy. Také snižují možnost vzniku aterosklerózy a úžasně působí jako prevence proti rakovině.
Nejlepší plody jsou přímo ze stromu
Aronie jsou pro vaše zdraví nejvýhodnější v surovém stavu. V každém případě jsou příjemnější, když se vaří nebo kombinují s jinými potravinami. Například se smetanou a malým množstvím nektaru. Ať tak či onak, abyste je mohli využívat po celý rok, je skvělé sušit aronii nebo z ní vyrobit sirup či tinkturu.
Pokud se rozhodnete pro sušení, dodržujte jednu zásadu
Sušené aronie jsou skvělým doplňkem jídel a snídaňových müsli, a navíc se z nich dají připravit maceráty a čaje, které tělu dodávají spoustu blahodárných účinků a energie. Sušte aronii při nízké teplotě! Například na slunci, v pootevřené troubě zahřáté na maximálně 45 stupňů Celsia nebo v sušičce nastavené na nízkou teplotu.
Sirup z arónie si vyrobíte i sami
Sirup z arónie je velmi zdravý, ale navíc i přirozeně sladký, takže si ho děti opravdu zamilují. Zředit jej můžete vodou na požadovanou úroveň. A jak ho vytvořit?
Smíchejte cca 2 litry omytých aronií se 2 litry vody a promíchejte. Přidejte 4 kg cukru a vše zahřejte. Jakmile se cukr rozpustí, přidejte 100 g citronové kyseliny nebo šťávy z jednoho citronu a vše rozmixujte. Sirup přecedíme přes jemné síto, abychom ho zbavili větších kousků, a ještě teplý ho nalijeme do čistých sklenic. Jakmile sirup vychladne, uložte jej do lednice.
Zdroje info: ireceptar.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17408071/
Náhledové foto: Pixabay