Jedovatí hadi v Chorvatsku: přestali se bát lidí, jsou skutečnou hrozbou
Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace, kam se Češi vydávají na dovolenou. Bohužel v posledních letech zažívá tato země odliv popularity – znečištěné moře, čím dál větší drahota, nebezpečí požárů a nyní i smrtelné nebezpečí, které tvoří jedovatí hadi. Ti dosahují velkých rozměrů a na rozdíl od předchozích let se lidem nevyhýbají. Navzdory tomu, že chorvatští lékaři disponují protijedy, nelze brát situaci na lehkou váhu.
Jedovatí hadi hrozbou
O nebezpečí jako první informoval deník Slobodna Dalmacija. Od dubna bylo v krátkém sledu za sebou zaznamenáno hned několik útoků těchto zmijí na lidi. Tato situace znepokojuje nejenom samotné Chorvaty, ale také turisty. Tamější farmáři jsou na hady zvyklí, nicméně přiznávají, že v poslední době jsou tito tvorové drzejší, než kdy dříve. Schovávají se v křovinách i poblíž vodních nádržích, ale nebojí se zaútočit.
Dostatek protijedů
Chorvatští lékaři tvrdí, že mají dostatečné zásoby protijedů. Ani to ale nedokáže uklidnit veřejnost, protože všichni si velmi dobře uvědomují, že po kousnutí zmijí se hraje o čas. Jed, kterým hadi disponují, je zkrátka smrtící. Navíc se v Chorvatsku vyskytuje rekordní počet zmijí a narazit na ně můžete i v oblastech, kterým se dříve vyhýbali a které by se mohli zdát na plaché zmije příliš rušné. Proč je hadů tolik?
- Opuštěná zemědělská půda – půda, kterou zemědělci nyní nezpracovávají, je skvělým životním prostředím pro hady.
- Blízkost u lidských domovů – Bohužel se tato půda nachází velmi blízko lidských obydlí.
Zmije nosorohé – nejnebezpečnější hadi
V Chorvatsku žije celkem 15 druhů hadů, z nichž jedovaté jsou pouze 3 druhy. Největším nebezpečím v této oblasti jsou zmije nosorohé (Vipera ammodytes), jejíž kousnutí často končí smrtí – její jed je prý silnější, než jed kobry. Dále pak je to zmije obecná (Vipera berus) a zmije menší (Vipera ursinii). Jejich jed je velmi nebezpečný zejména pro malé děti nebo v případě, že k uštknutí dojde v oblasti hlavy a krku.
První pomoc při uštknutí
Pokud vyrážíte na dovolenou do Chorvatska, snažte se příliš nenavštěvovat oblasti, kde by se jedovatí hadi mohli vyskytovat. Vyhýbejte se polním a lesním cestám a zdržujte se v místech, která jsou rušnější. Pokud už vyrazíte do přírody, pozorně se dívejte kolem sebe a snažte se vyhýbat keřům, které jsou častým útočištěm hadů. Pokud vás takový had kousne, pak mezi první příznaky patří bolest a necitlivost v místě kousnutí. Za 2 až 3 minut se objeví otok, který se rychle šíří. Čím větší je had, tím větší je nebezpečí, protože takový had má i větší zuby. Když se jed dostane do svalů, urychlí to příznaky otravy. Jaká je první pomoc při uštknutí?
- Znehybněte postiženou končetinu, aby se jed šířil co nejmenší rychlostí.
- Snažte se uklidnit pacienta.
- Volejte záchrannou službu – ta chorvatská má číslo 112 – nebo dopravte postiženého do nemocnice.
- Postiženou končetinu nezaškrcujte, šíření jedu tím nezabráníte.
- Místo kousnutí nevysávejte ani nevyplachujte.
- Poskytněte pacientovi dostatek tekutin (nealkoholických).
Zdroje info:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/opanowaly-zarosla-czaja-sie-przy-zbiornikach-wodnych-smiertelne-zagrozenie-w-chorwacji-aa-oYtE-rbMF-qGvo.html
https://slobodnadalmacija.hr/split-i-zupanija/otoci/zovu-je-najljepsom-dalmatinskom-zmijom-a-priblizava-se-kucama-mnogi-ne-znaju-koliko-je-uopce-opasna-kada-je-susretnu-1384929
Foto: Unsplash