Jedovatí hadi v Chorvatsku: přestali se bát lidí, jsou skutečnou hrozbou

Jedovatí hadi

Chorvatsko patří mezi oblíbené destinace, kam se Češi vydávají na dovolenou. Bohužel v posledních letech zažívá tato země odliv popularity – znečištěné moře, čím dál větší drahota, nebezpečí požárů a nyní i smrtelné nebezpečí, které tvoří jedovatí hadi. Ti dosahují velkých rozměrů a na rozdíl od předchozích let se lidem nevyhýbají. Navzdory tomu, že chorvatští lékaři disponují protijedy, nelze brát situaci na lehkou váhu.

Jedovatí hadi hrozbou

O nebezpečí jako první informoval deník Slobodna Dalmacija. Od dubna bylo v krátkém sledu za sebou zaznamenáno hned několik útoků těchto zmijí na lidi. Tato situace znepokojuje nejenom samotné Chorvaty, ale také turisty. Tamější farmáři jsou na hady zvyklí, nicméně přiznávají, že v poslední době jsou tito tvorové drzejší, než kdy dříve. Schovávají se v křovinách i poblíž vodních nádržích, ale nebojí se zaútočit.

Zmije
Foto: Unsplash

Dostatek protijedů

Chorvatští lékaři tvrdí, že mají dostatečné zásoby protijedů. Ani to ale nedokáže uklidnit veřejnost, protože všichni si velmi dobře uvědomují, že po kousnutí zmijí se hraje o čas. Jed, kterým hadi disponují, je zkrátka smrtící. Navíc se v Chorvatsku vyskytuje rekordní počet zmijí a narazit na ně můžete i v oblastech, kterým se dříve vyhýbali a které by se mohli zdát na plaché zmije příliš rušné. Proč je hadů tolik?

  • Opuštěná zemědělská půda – půda, kterou zemědělci nyní nezpracovávají, je skvělým životním prostředím pro hady.
  • Blízkost u lidských domovů – Bohužel se tato půda nachází velmi blízko lidských obydlí.

Zmije nosorohé – nejnebezpečnější hadi

V Chorvatsku žije celkem 15 druhů hadů, z nichž jedovaté jsou pouze 3 druhy. Největším nebezpečím v této oblasti jsou zmije nosorohé (Vipera ammodytes), jejíž kousnutí často končí smrtí – její jed je prý silnější, než jed kobry. Dále pak je to zmije obecná (Vipera berus) a zmije menší (Vipera ursinii). Jejich jed je velmi nebezpečný zejména pro malé děti nebo v případě, že k uštknutí dojde v oblasti hlavy a krku.

První pomoc při uštknutí

Pokud vyrážíte na dovolenou do Chorvatska, snažte se příliš nenavštěvovat oblasti, kde by se jedovatí hadi mohli vyskytovat. Vyhýbejte se polním a lesním cestám a zdržujte se v místech, která jsou rušnější. Pokud už vyrazíte do přírody, pozorně se dívejte kolem sebe a snažte se vyhýbat keřům, které jsou častým útočištěm hadů. Pokud vás takový had kousne, pak mezi první příznaky patří bolest a necitlivost v místě kousnutí. Za 2 až 3 minut se objeví otok, který se rychle šíří. Čím větší je had, tím větší je nebezpečí, protože takový had má i větší zuby. Když se jed dostane do svalů, urychlí to příznaky otravy. Jaká je první pomoc při uštknutí?

  • Znehybněte postiženou končetinu, aby se jed šířil co nejmenší rychlostí.
  • Snažte se uklidnit pacienta.
  • Volejte záchrannou službu – ta chorvatská má číslo 112 – nebo dopravte postiženého do nemocnice.
  • Postiženou končetinu nezaškrcujte, šíření jedu tím nezabráníte.
  • Místo kousnutí nevysávejte ani nevyplachujte.
  • Poskytněte pacientovi dostatek tekutin (nealkoholických).

Zdroje info:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/opanowaly-zarosla-czaja-sie-przy-zbiornikach-wodnych-smiertelne-zagrozenie-w-chorwacji-aa-oYtE-rbMF-qGvo.html

https://slobodnadalmacija.hr/split-i-zupanija/otoci/zovu-je-najljepsom-dalmatinskom-zmijom-a-priblizava-se-kucama-mnogi-ne-znaju-koliko-je-uopce-opasna-kada-je-susretnu-1384929

Foto: Unsplash