Jitrocelový sirup je skvělý na nachlazení a vyrobit si jej můžete právě teď!

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) obvykle považujeme za plevel. Pravdou ale je, že má mnohé zdravotní účinky. Sbírejte jej od května do srpna, abyste si z něj připravili sirup, který budete potřebovat v období nachlazení. Je důležité sbírat bylinku pouze na těch místech, kde je minimální šance na její kontaminaci – čili daleko od frekventovaných cest. Je nutné sbírat listy bylinky, a to ještě předtím než vykvete. V takovém případě mají totiž největší sílu.

Jitrocelový sirup je dostupný zdarma

Díky jitrocelovému sirupu si můžete užívat výhody, které tato bylinka nabízí. Je vhodné užívat jej při nachlazení, proti bolestem v krku i proti kašli. Samozřejmě – koupit si jej můžete i v lékárnách, ale není náročný na přípravu. Pokud tedy chcete ušetřit peníze, můžete se do jeho výroby pustit na vlastní pěst. Máte velkou šanci, že se vám to podaří. Jitrocel je na polích k dispozici zdarma a určitě jej najdete i na vlastní zahradě, kde budete mít lepší přehled o tom, čím si prošel (hnojení, znečištění apod.).

Jitrocelový sirup
Foto: Unsplash

Účinky sirupu

To, že je jitrocelový sirup takovým pomocníkem při nachlazení, se skrývá v jeho složení. Jitrocel je plný vápníku a vitamínu A, C a K. Kromě respiračních obtíží může pomoci i s těmi trávicími, protože dokáže pročistit střeva. Zklidňuje štípnutí hmyzem i kožní vyrážky, pomáhá hojit řezné rány a má antioxidační účinky. Po celém světě se vyskytuje asi 200 druhů jitrocele, které mohou růst na různých stanovištích. V našich podnebních šířkách nejčastěji narazíme na jitrocel větší (Plantago major). Na sirup se ale hodí spíše jitrocel kopinatý.

Jitrocelový sirup výroba

Sbíráme pouze jitrocel, který vypadá zdravě a bez poškození. Budete potřebovat tři velké hrsti listů jitrocele. K těm je třeba přidat dva hrnky krystalového cukru. Listy se snažte nasekat co nejvíce najemno a dejte je do velké uzavíratelné sklenice na střídačku s cukrem. Vždy dejte 1 cm vysokou vrstvu listů (vždy je upěchujte) a na to stejnou vrstvu cukru. Opakujte do spotřebování surovin (poslední vrstva je cukr). Sklenici uzavřete a nechte na slunečném parapetu. Za sedm až deset dní listy pustí šťávu. V tomto okamžiku sirup slijte přes jemné plátýnko.

Skladování a použití sirupu

Sirup skladujte v malých lahvičkách (ideálně neprůhledných) v lednici. Vydrží asi rok. Při nachlazení nebo dýchacích potížích užívejte třikrát denně vždy jednu čajovou lžičku. Sirup můžete užívat jen tak, nebo jej přidejte do čaje.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-si-vyrobit-jitrocelovy-recept-20231103.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5878035/

Foto: Unsplash