Jód a jeho úloha ve stravování

Jód

Jedním z velmi důležitých biogenních prvků je bezesporu jód. Jedná se o nezbytnou součást potravy, kterou by člověk do svého těla neměl sice pumpovat v obrovských dávkách, nicméně obejít se bez něj nedokáže. V přírodě jej ostatně fakticky vůbec nenajdeme. Jód je prvek fialové barvy, alespoň podle svého názvu. Dokáže ale tvořit krystalky této barvy, takže i toto je ukazatel, kterým se můžeme řídit při vykládání jeho původu a vzhledu. Jaké jsou jeho účinky a projevy případného nedostatku?

Hlavní účinky jódu

V lidském těle najdeme tento prvek jako součást hormonů štítné žlázy, kterými jsou trijodtyronin a tyroxin. Jejich hlavním cílem je regulace rychlosti metabolismu. Jestliže má člověk v těle dostatek jódu, jeho schopnost koncentrace a životní síla jsou na velmi dobré úrovni. Myslí mu to a je poměrně hodně vitální. Jód také efektivně účinkuje i na enzymy obsažené ve slinivce břišní. Zejména u těhotných žen je jód naprosto nezbytný, jelikož se podílí na vývoji plodu. Výborný je i jako dezinfekce, nicméně u někoho se může projevovat alergie na jód.

Jak se projeví nedostatek jódu

Jestliže lidské tělo nemá dostatečné množství jódu, dochází ke zvětšení štítné žlázy. Ta je označována jako vole, případně struma. Klasiku představují ospalé stavy, pocit neustálé zimy a v neposlední řadě i to, že budete přibírat na tělesné hmotnosti. Občas může docházet také i k zácpě a problémům s vyměšováním. Zapomenout nemůžeme ani na znatelné bolesti svalů, jež jsou také častými projevy.

A co přebytek jódu

Předávkování jódem může nastat také. Nejčastěji se projevuje zcela logicky zvýšenou funkčností štítné žlázy, která jede na maximum. Mezi nejčastější projevy se řadí především teplá kůže, poměrně znatelné hubnutí a pocity úzkosti. Zapomenout nelze ani na všudypřítomný třes, který se také ukáže jako častý aspekt.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.