Jsou brusinky opravdu tak zdravé? Ukážeme vám jejich 6 předností
Možná si myslíte, že jíst brusinky se hodí pouze kolem Dne díkůvzdání, ale tento přírodní produkt může obsahovat několik hodnot, které dodají každému jídlu chuť po celý rok. Brusinky, které obecně obsahují sacharidy a vlákninu, obsahují téměř 90 % vody. Kromě toho jsou v nich třeba vitamíny C, E, K a mangan.
Čerstvé brusinky však bývají štiplavé a málokdy se jedí syrové. Většinou se setkáte s brusinkami ve formě džusu, ale brusinkový džus navíc obvykle obsahuje přidané cukry. Vyplatí se tedy zařadit brusinky do svého připraveného jídelníčku? A jaký je ideální způsob jejich konzumace? V článku si počtete o výhodách brusinek a o tom, jak je zapracovat do svých večeří a obědů!
Zdravotní výhody brusinek
Brusinky jen oplývají výživnými složkami. Je to jako skladiště antioxidantů, které jen čekají, až je převezete do žaludku. Zde najdete potřebné informace o tom, jak vám mohou brusinky vylepšit nejen chuť jídla.
1. Předchází bolavé infekci močových cest
Pravděpodobně nejznámější dobrou vlastností brusinkové šťávy je, že může zabránit infekcím močových cest (UTI). Však zdůrazňujeme, že brusinky neléčí kontaminaci, jakmile ji dostanete. Proanthokyanidiny typu A zabraňují oficiálnímu výskytu E. coli v močovém měchýři, což je pravidelně primární krok k získání nechtěnému zánětu močových cest. Pokud jste někdo, kdo dostává záněty močových cest pravidelně, může být zařazení brusinek do vašeho jídelníčku prospěšné.
Pokud jste někdo, kdo už bojuje se zánětem močových cest, zařazení brusinek jako součást zdravého jídelníčku je něco, co rozhodně můžete udělat a co vám neublíží. Můžete začít s proaktivním přístupem k dané problematice.
2. Předchází zubním kazům
Určitě vás ještě nenapadlo myslet na brusinky jako na způsob, jak se vyhnout zubnímu kazu. Ale zdá se, že stejné proanthokyanidiny typu A, které nabízejí pomoc při prevenci proti infekci močových cest, mohou nabídnout pomoc i jinými způsoby. Vědci se domnívají, že proanthokyanidiny typu A jsou spolehlivé i pro prevenci tvorby mikroskopických organismů v ústech. Díky kontrole těchto destruktivních kyselin v ústech by brusinky mohly nabídnout pomoc nejen při zubních kazech, ale navíc i při infekci dásní, hniloby zubů a rakoviny ústní dutiny.
3. Snižuje riziko infekce
Brusinky mají protizánětlivé účinky, které jsou velmi ceněny díky vysokému obsahu látek zabraňujících rakovině, zejména antokyanů a flavanolů, které brusinkám propůjčují jejich tmavý odstín. Ukázalo se, že antioxidanty snižují pravděpodobnost vzniku některých neustupujících onemocnění, protože mohou poskytnout pomoc při snižování podráždění v našem těle. Proto je předepsáno konzumovat dostatečné množství přírodních produktů a zeleniny, protože tyto potraviny využívají antioxidanty.
4. Udržuje trávení v chodu
V případě, že budete jíst živočišnou stravu, brusinky mohou nabídnout pomoc k dopravení prospěšných bakterií do žaludku a celého trávicího systému. Proanthokyanidiny typu A, které se nacházejí v brusinkách, mohou zase pomáhat při snižování počtu škodlivých organismů, které žijí ve vašem tlustém střevě. Ještě je třeba provést další výzkum, ale existuje šance, že brusinky mohou nabídnout pomoc předejít rakovině tlustého střeva a trávicího traktu.
5. Vylepšuje činnost srdce
Od snížení hmotnosti krve až po zvýšení hladiny cholesterolu v krvi mohou brusinky poskytnout pomoc při zlepšování zdraví vašeho srdce obecně. Existují nepřímé důkazy, že brusinky mohou pomoci zlepšit lipidový profil tím, že zvýší hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Brusinky mohou také pomoci snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Ale je důležité vědět, že mnoho z těchto studií využívalo nízkokalorickou brusinkovou šťávu.
6. Působí jako prevence proti rakovině
Jak jste se již pravděpodobně dozvěděli, proanthokyany typu A jsou schopným antioxidantem. Analytici proto začínají uvažovat o tom, zda a jak mohou mít protinádorové vlastnosti. Víme, že konzumace dostatečného množství neškrobové zeleniny a dostatek přírodních produktů snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny.
Jsou tedy brusinky jako superpotraviny?
V syrovém stavu mohou být zdravé. Ale v případě, že brusinky získáváte prostřednictvím šťávy nebo sušených brusinek, mějte na paměti, že v obou formách je obsaženo velké množství cukru. Jedna porce sušených brusinek má běžně kolem 25 gramů cukru. To je skutečně tolik cukru, kolik ho může mít několik lidí za den. Tento cukr je zde obsažen proto, aby vyvážil trpkou chuť brusinek. Potřebují tuto sladkost, aby se staly více chutnějšími. To však neznamená, že byste se měli vyhýbat brusinkové šťávě nebo sušeným brusinkám. Musíte být prozíraví ohledně příjmu cukru a sladit brusinky s potravinami, které obsahují méně cukru.
V případě, že budete moci vytvořit zdravou směs doma, využijte jemně solené pražené ořechy a sušené brusinky spíše než sladké bonbony, které pravidelně objevíte v obchodě. Sladkou pochoutku si můžete připravit z obyčejného jogurtu nebo ovesných vloček se sušenými brusinkami namísto medu. Snažte se najít neslazené sušené brusinky, ale je těžké je sehnat. Seženete je v obchodě s výživou pro dobré životní podmínky nebo na internetu. Pokud jde o džus, většina možností je „džusový koktejl“, který kombinuje brusinkovou šťávu s jablečným džusem, aby byl sladší.
A sledujte, kolik šťávy sníte nebo vypijete. Neměli byste vypít více než 0,2 – 0,3 l džusu denně. Džus prostě zřeďte perlivou vodou nebo obyčejnou vodou, abyste džusu dodali trochu nádechu.
Mají brusinky vedlejší účinky?
Většina lidí může brusinky jíst nebo pít bez problémů. Brusinky však mohou představovat nebezpečí pro osoby s ledvinovými kameny. Ledvinové kameny jsou běžně tvořeny šťavelanem vápenatým. Brusinky obsahují vysoké množství šťavelanu. Také ti, kteří užívají léky na ředění krve, by měli omezit užívání brusinek kvůli obsahu vitaminu K, který může ovlivnit účinek léků. O tom, zda je pro vás bezpečné konzumovat brusinkové produkty, byste se měli poradit s vaším doktorem nebo výživovým poradcem.
Pokud uvažujete o zařazení brusinek do svého hubnutí, doporučujeme vždy kupovat čerstvé brusinky, když je jejich sezóna, což je obvykle od září do října. Budete je moci zamrazit a mít je po ruce pro mnoho receptů, jako jsou koktejly, omáčky nebo porce míchaných zelených dresinků. Uchovávání brusinek ve vašem mrazáku nebo chladničce je jednoduchý způsob, jak si zajistit zásobu bojujících prostředků proti nemocím.
Zdroje info: health.clevelandclinic.com, manutea.cz
Náhledové foto: Pixabay