Jsou opalovací krémy bezpečné aneb jak na zdravé opalování
V létě si většinou užíváme slunečních paprsků plnými doušky. Někdo je přímo vyhledává a dokáže na slunci strávit opalováním celé hodiny. Další se ale raději před nimi schovají, takže na konci léta pak vypadají jako ředitelé vápenky. Co víme o opalovacích krémech? Jsou vůbec bezpečné?
UVB záření může mít na svém kontě rozvoj rakoviny
Pokožka je vodotěsný ochranný obal okolo povrchu těla, který odděluje vnitřní prostředí organismu od toho vnějšího. Zároveň chrání tělo před horkem i chladem, infekcí či mechanickým poškozením, pomáhá udržovat stálou teplotu i má i vylučovací funkci. I když se ve spodní části pokožky nachází hnědé a černé pigmentové barvivo – melanin, který brání vstupu UV-záření, jsou sluneční paprsky natolik silné, že dlouhým pobytem na něm bychom si pokožku spálili. Je tedy třeba používat ochranné opalovací krémy. U nich je rozhodující číselný údaj SPF, který znamená celkový stupeň ochrany před UV a UVB záření. Právě posledně jmenované způsobuje spáleniny a může se i podílet na rozvoji rakoviny kůže, která patří mezi nejagresivnější typy rakovin.
Foto: Pixabay
Účinné látky z opalovacích krémů pronikají do kůže i krevního oběhu
Podle americké studie FDA z roku 2020 bylo zjištěno, že některé účinné látky, obsažené v ochranných krémech, pronikají do kůže a následně i do krevního oběhu, a to hned dokonce ve vysokých hodnotách. Jedná se například o oxybenzon. Studie však neprokázala, že by se jednalo o skutečné zdravotní riziko. Daleko horší se jeví spáleniny od slunce, přičemž platí, že poškození slunečními paprsky se časem hromadí a může se projevit až za několik let právě rakovinou kůže.
Zdravá ochrana před sluncem
Na přímém slunci by měl člověk ochranný krém nanášet ve dvouhodinových intervalech. Vhodné je nosit na hlavě klobouk se širokým okrajem a na očích sluneční brýle s UV faktorem. Na přímém slunci bychom neměli pobývat v čase od 10.00 do 14.00 hodin, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější.
Zdroj info: https://www.insider.com/is-sunscreen-bad-for-you
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.