Kapsaicin: hubnutí a tišení bolesti. Vhodný pro každého

Chilli

Kapsaicin patří do skupiny alkaloidů. Obsažen je zejména v chilli papričkách. Je důvodem jejich pikantní chuti. Kromě kulinářského použití je ale důležitý také pro lidské zdraví. Kolik je ho v pálivých papričkách obsaženo, můžete zjistit na základě Scovilleho stupnice (SHU – Scovielle Heat Unit). V současnosti je za nejpálivější papričku na světě považován druh chilli Naga, jejíž stupeň pálivosti je cca 1 milion SHU a obsah kapsaicinu dosahuje 2-4 %. Klasické chilli papričky, které jsou dostupné v supermarketech, dosahují obsahu kapsaicinu od 0,1 do 1 %.

Kapsaicin má různé zdravotní účinky

Mezi nejvýznamnější přínosy pro lidské zdraví patří zejména jeho analgetické účinky. Kromě toho má také termoregulační účinky, díky čemuž zrychluje metabolismus těla. To rychleji spaluje kalorie. Významné je také to, že ovlivňuje metabolismus tukové tkáně. Tím však výčet nekončí. Hypotenzní, antioxidační a antimikrobiální vlastnosti kapsaicinu jsou ale považovány za méně důležité. Současné výzkumy se soustředí na schopnost kapsaicinu působit proti rozvoji rakoviny zejména v oblasti zažívacího traktu.

Chilli papričky

Foto: Pixabay

Kapsaicin a hubnutí

Možná už jste i vy viděli reklamu na tablety na hubnutí s obsahem kapsaicinu. Je to způsob, jak přijímat kapsaicin navzdory tomu, že nemáte rádi pálivá jídla. Kapsaicin má velký vliv na metabolismus tuk, protože způsobuje jejich intracelulární rozklad. Jeho pravidelné užívání vede ke snížení chuti k jídlu a ke konečnému snížení tělesné hmotnosti.

Kapsaicin bojuje proti bolesti

Ve farmaceutickém průmyslu najdeme kapsaicin zejména v lécích proti bolesti. Patří mezi aktivní složky různých krémů, mastí a hřejivých náplastí. Ve vyšších koncentracích může být toxický, proto jej nemůžeme zakoupit jako koření. Smrtelná dávka kapsaicinu byla odhadnuta na cca 56-512 mg/kg tělesné hmotnosti. Nadměrná dávka kapsaicinu může způsobit paralýzu dýchaní.

Zdroje info:

https://www.rodzinazdrowia.pl/wlasciwosci-kapsaicyny-i-jej-wplyw-na-zdrowie-czyli-dlaczego-warto-jesc-papryke-chili

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273101/

Foto: Pixabay