Kapusta pro naše zdraví: vhodná je nejen při hubnutí

Kapusta

Ačkoli patří k nejstarším plodinám, které lidstvo pěstovalo, dnes má spoustu odpůrců. Kapusta s latinským označením Brassica oleracea L. var. Sabellica L. je právě jednou z těch, které jsou nejstarším druhem. Prvním rokem produkuje listy, tmavě zelené, fialové nebo nahnědlé a nápadně zvrásněné, druhým rokem vykvete a vytváří semena. Tento druh je typický svými zvrásněnými listy. Pokud nejste přesvědčeni o tom, proč tuto zeleninu konzumovat, přinášíme vám hned několik důvodů.

Hubnutí

Vzhledem k nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vlákniny je kapusta ideální pro lidí, kteří se snaží kontrolovat svou váhu. Kapusta je velice zdravá zelenina: obsahuje mnohé živiny, o které je strava lidí, kteří se snaží zhubnout, nesprávně snížena. Když se totiž lidé snaží zhubnout, jednoduše sníží počet přijatých kalorií namísto toho, aby nahradili nevhodné potraviny těmi zdravými. Vláknina je navíc prospěšná pro zdravé fungování celého trávicího systému.

Kapusta

Foto: Pixabay

Mix vitamínů

Kapusta je zajímavá zejména širokým spektrem vitamínů, které nabízí. Její konzumací můžete svůj jídelníček obohatit o vitamín A, vitamín B, vitamín E a vitamín C. Všechny tyto vitamíny jsou velice prospěšné pro naše zdraví. Ve srovnání s ostatními druhy tmavě zelené listové zeleniny obsahuje kapusta nejvíce vitamínu E a také bílkovin. To je důležitá zpráva pro vegany, kteří jsou odkázání na jiné než živočišné zdroje bílkovin.

Pro zdraví krve

Kapusta obsahuje železo ale také další prvky důležitou pro zdraví krve, jako je vápník a draslík. Tyto minerály jsou důležité v metabolickém procesu. Co se týká obsahu vápníku, je kapusta jedním z nejlepších zdrojů (vzhledem k ostatním druhům zeleniny). Více než kapusta obsahuje vápník už jenom kopřiva.

Zdravý kardiovaskulární systém

Obsah 45 flavonoidů svědčí o tom, jak je tato zelenina zdravá. Tyto rostlinné látky mají protizánětlivé účinky a pomáhají snižovat krevní tlak. Tím mohou předcházet nebezpečným kardiovaskulárním problémům. Jiné flavonoidy jsou zase prospěšné svou aktivitou vůči volným radikálům. Díky tomu mohou předcházet vzniku mnohým chronickým onemocněním a také některým druhům rakoviny.

Zdrojem chlorofylu

Chlorofyl je zelený pigment obsažený v rostlinách. Je velice cenný pro lidské zdraví. Zatímco v obsahu vápníku je až na druhém místě, obsahem chlorofylu se kapusta dostává na první místo. Předhání takovou zeleninu, jako je kopřiva nebo brokolice (všimněte si, že se jedná o tmavě zelené rostliny). Chlorofyl je ceněný pro své protizánětlivé účinky, prevenci demence a cukrovky, ale také pro očistu těla před těžkými kovy. Snižuje riziko rakoviny střev.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Uprawa-jarmuzu-w-ogrodzie-wymagania-pielegnacja-wlasciwosci

Foto: Pixabay