Kartáček na zuby, ručníky a další – jak často bychom je měli měnit

Kartáček na zuby

Každý den používáme spoustu hygienických potřeb. Častým používáním ale dochází k jejich opotřebení a ke ztrátě jejich účinků. Mohou se dokonce stát nebezpečným zdrojem bakterií. Jak často bychom je tedy měli měnit?

Kartáček na zuby

Používáme jej několikrát denně. Proto bychom měli pamatovat na to, že každé dva až tři měsíce je třeba pořídit si kartáček nový. Kromě tohoto časového úseku bychom kartáček měli měnit vždy po prodělané infekci krku nebo nachlazení. Pokud na kartáčku pozorujete známky opotřebení, také jej vyměňte co nejdříve.

Ručníky

I když si do ručníku utíráme již umíte ruce, měly bychom je také pravidelně přát. Vlhkost a teplo, které v koupelně převládají, jsou ideálním prostředím pro množení různých bakterií. Prát bychom je měli minimálně jednou za týden. Podle potřeby je ale možné prát ručníky i častěji. Asi po roce používání je dobré ručník vyhodit.

Holicí čepele

Jednorázové holicí strojky je třeba po dvou až třech oholení vyhodit. Ty odolnější mohou vydržet až jeden měsíc. Elektrické holicí prostředky vydrží i několik měsíců. Pokud bude potřeba je vyměnit, zvažte koupi rovnou celého strojku – někdy se totiž cena čepele a nového holicího strojku liší jen málo.

Kartáč na vlasy

Myjte jej jednou za týden, protože spolu s vlasy se v něm hromadí také horní vrstva kůže. To jsou složky, které jsou ideální pro růst bakterií a plísní. Kartáč na vlasy bychom měli měnit jednou za rok.

Houbičky na nádobí

Vyměňte je jednou za dva týdny. Po každém použití ale houbičku umyjte a zbavte ji zbytků jídla.

Houbičky na tělo

Pokud používáte mycí houbičky ve sprše nebo vaně, měli byste je měnit jednou za dva měsíce. Po každém použití je nechte pořádně vyschnout.

Dudlík

Foto: Pixabay

Dětský dudlík

Jeden dudlík by dítě mělo být maximálně 5 týdnů. Pravidelně jej po tuto dobu kontrolujte, zda na nich nejsou nečistoty. Minimálně jednou za týden je dobré dudlík vyvařit.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšky jsou ekologickou alternativou vložek a tamponů. Během periody bychom měli vyprázdnit kelímek každých pár hodin (maximálně 12 hodin), poté jej opláchněte vodou. Po skončení každé menstruace kalíšek vydezinfikujte několika minutovým vyvařením ve vroucí vodě.

Opakovaně použivatelné kosmetické tampony

Po každém použití je vyperte na minimálně 40 °C, vyžehlete a uchovávejte v čistém sáčku. Je možné je používat až 3 měsíce.

Štětce na make-up

Umývejte je jednou za týden a měňte jednou za několik měsíců. Chytá se na ně horní vrstva kůže, které může být rodištěm bakterií.

Nádoby na jídlo, láhve na vodu

Vyměňte je v případě, že jste na nich objevili poškození. Pokud nejsou poškozeny, měli bychom je měnit jednou za rok. Skleněné nádoby jsou odolnější než plastové.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-czesto-wymieniac-produkty-codziennego-uzytku/

https://coach.nine.com.au/lifecoach/hygiene-hacked-how-often-should-you-clean-wash-or-replace-daytoday-items/349a95e7-8cf5-40e6-b535-dc082214ab79

Foto: Pixabay