Káva může být prospěšná také játrům

Káva

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě. Celá řada lidí si ji dopřává hned ráno, poté, co se probudí. Káva je totiž může vhodným způsobem nabudit. Navíc skvěle chutná a je to společenský nápoj: často chodíme k někomu nebo někam „na kafe“. Káva bývá také prvním nápojem, který nám hostitel nabídne. Pokud patříte mezi milovníky kávy, pak si jistě rádi přečtete, proč je tolik dobré ji pít – samozřejmě s mírou.

Chrání proti nemocem

Pravidelné pití kávy snižuje riziko vzniku rakoviny jater a rakovinu dělohy. Dokáže také zabránit vzniku fibrózy, kterou si můžeme představit jako jizvu na játrech (tvoří se v důsledku hepatitidy nebo při nadměrném pití alkoholu). Jejím dalším stádiem je cirhóza. Káva dokáže snížit pravděpodobnost tzv. „tučných jater“ – jedná se o tukové onemocnění jater nealkoholického původu, které vede k tomu, že játra nefungují tak, jak mají.

Foto: Pixabay

Jaké množství kávy je to pravé?

Vědci zjistili, že čím více kávy vypijete, tím více pravděpodobnost výše zmíněných chorob snižujete. Tak například dva šálky denně sníží tuto pravděpodobnost o 44 %, čtyři šálky až o 65 %. Zároveň je potřeba dodat, že vyšší množství šálků kávy denně se nedoporučuje.

Kofein

Vzhledem k tomu, že v kávě je obsaženo velké množství látek, je poměrně složité určit, jak na nás káva působí. Některé informace už o tom, jak na nás působí, ale již víme, další zřejmě vyjdou najevo. Asi nejznámější látkou obsaženou v kávě je kofein. Díky trávení této látky dochází k produkci látky, která se označuje jako paraxanthin, a ta je důležitá, protože zpomaluje růst tkáně jizvy při fibróze jater. To by mohlo znamenat ochranu před rakovinou jater, ale také hepatitidě C a dalšími chorobami.

Další látky v kávě

Kahweol a cafestol jsou další dvě látky, které jsou obsaženy v kávě. Nejsou tolik známé jako kofein, a také jejich účinky jsou tajemnější. O síle jejich účinky vědci zatím nejsou přesvědčeni, nicméně někteří uvádí, že by mohly být součástí léčby rakoviny jater. Taktéž kyseliny v kávě jsou prospěšné. Bojují proti viru, který způsobuje hepatitidu B.

Účinky jsou stejné

Účinnost kyselin se považuje za prospěšnou taktéž u kávy, která neobsahuje kofein. Veškeré účinky kávy působí stejně na muže i ženy. Přitom nezávisí na tom, jakým způsobem si kávu připravíte (instantní, filtrovaná či espresso). Bohužel dosud nedošlo k natolik důkladnému prozkoumání účinků kávy, aby bylo možné ji použít jako lék na rakovinu či jiná onemocnění. Zvýšená konzumace kávy sice může prospět vašim játrům, může vám ale přivodit nechtěné zdravotní stavy, jako je zvýšený krevní tlak, zvýšení hladiny cholesterolu a další.

Zdroj: https://www.webmd.com/hepatitis/coffee-help-liver

Foto: Pixabay