Káva může být zdravotní riziko – pokud ji pijete ve velkém
Káva je zdravý nápoj, který má mnohé prospěšné zdravotní účinky. Dokáže snížit riziko výskytu některých druhů rakoviny, jako je například rakovina jater či střeva. Taktéž dokáže odvrátit takové choroby, jako je cukrovka druhého typu nebo neurologická onemocnění (Parkinsonova, Alzheimerova choroba). Pozitivně ovlivňuje také játra, která chrání před cirhózou a ztučněním. V neposlední řadě dokáže také pozitivně ovlivnit naši náladu.
Káva v rozumném množství
Aby bylo těchto účinků dosaženo, je zapotřebí pít kávu v rozumném množství. Neměli bychom překračovat více než tři až čtyři šálky za den (záleží ale na množství kofeinu v kávě). Vypít bychom měli méně než 400 mg kofeinu denně (v jednom šálku je obvykle kolem 100 mg kofeinu). Pokud bychom pili kávu v nadměrném množství, může to mít i neblahé účinky. A to například dehydrataci. Příliš velké množství kofeinu může také způsobit nervozitu a úzkost. Taktéž narušení spánku – proto kávu pijeme spíše v ranních hodinách.
Foto: Pixabay
Káva v těhotenství
Káva v těhotenství je považována za velký otazník. Zatímco některé zdroje doporučují maximálně 200 mg denně kofeinu pro těhotnou ženu, jiné jej raději zakazují úplně. Jaké účinky má kofein skutečně na plod, se dosud stále ještě neví. Pravdou ale je, že v případě nízkého tlaku u těhotné ženy, je káva jedním ze způsobů, jak pomoci.
Snižte negativní účinky kávy
Kromě toho, že si kávu budete dopřávat v rámci doporučeného množství, je pro snížení negativních účinků důležité také dalších opatření. Pro dobrý spánek se nedoporučuje pití kávy v odpoledních hodinách. Také si svůj šálek zvolte moudře. Zatímco káva jako taková v omezeném množství zdravá je, v kavárnách se může podávat v nevhodných kombinacích. Příliš mnoho cukru, sladkých sirupů, šlehačky apod.
Čím chytře ochutit kávu
Svou kávu nemusíte pít černou. Pokud ji máte rádi sladkou, sáhněte po přírodních sladidlech. Může to znamenat náhradu za umělá sladidla, jako je sukralóza, sacharin a aspartam. Mezi zdravá přírodní sladidla patří med, stévie, xylitol apod. Některé mají dokonce o dost méně kalorií, než cukr samotný. Tako koření je skvělým způsobem, jak dochutit kávu. K výběru je například:
- Skořice – pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a snižovat „špatný“ cholesterol. Je bohatá na vitamín K a železo.
- Muškátový oříšek – obsahuje mangan.
- Kardamom – je zdrojem vitamínu C, vápníku, hořčíku, draslíku, vlákniny, železa, manganu a zinku.
- Kakaový prášek – obsahuje bílkoviny, draslík, zinek, vlákninu, železo, hořčík, fosfor, měď a mangan. Avšak pozor: obsahuje také poměrně dost tuků, takže s ním opatrně.
Zdroje info:
https://health.clevelandclinic.org/the-health-benefits-of-coffee/
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15657469/
Foto: Pixabay