Káva umí být zdravá. Podívejte se, zda ji připravujete správně
V poslední době mluvíme spíše o závislosti na kofeinu než o zdravotních benefitech tohoto úžasného nápoje. A přesto dokáže káva naší vitalitě i zdravotním stavu opravdu prospět. Umíte ji však připravit tak, abyste její účinné látky nezničili hned po zalití?
Aby bylo jasno, o kofein se v tomto případě nejedná. Ten vám poskytne i káva, kterou přepálíte nebo nasypete do hrnku v instantní podobě. Ale plody kávovníku neobsahují jenom kofein
Látky, které škodí srdci, odstraníte filtrováním
Někdy nás z kávy bolí hlava anebo je nám dokonce těžko od žaludku. To je způsobeno celou řadou nežádoucích látek, které se z kávových zrn do výsledného nápoje vyluhují. Ovšem podle švédských vědců z göteborgské univerzity nám v tomto případě pomůže ta správná příprava kávy.
Šikovný filtr totiž zachytí například látky, zodpovědně za zvyšování špatného LDL cholesterolu v těle. Pokud tedy kávu filtrujete alias překapáváte, děláte pro své zdraví to nejlepší, co můžete.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Lepší než turek, ale dokonce i espreso
Díky tomu, že káva překapává (a lhostejno zda přes papírový, látkový nebo jiný filtr), rychle se odděluje od kávové sedliny, z níž se právě ony látky uvolňují. Pokud vám tedy po kávě třeba silně buší srdce nebo si jinak necítíte komfortně, zkuste si pro jednou připravit tu překapávanou. Udělá vám lépe než klasické espreso a nebude ani působit negativně na vaše zažívání.
A přitom vás díky obsahu kofeinu „nakopne“ a vzpruží. Povzbudí vaši mysl i tělo a bude chutnat opravdu dobře. Dokonce pomůže při hubnutí (uvádí se i antioxidační působení proti rakovině) a příznivě působí dokonce i na inzulinovou rezistenci při cukrovce. A přitom je rozdíl jen v jedné nepatrné vrstvě filtru…
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.