Každý rok narůstá počet umělých oplodnění. Co je příčinou?

těhotenství

Zvyšující se neplodnost či odkládání těhotenství, tak to jsou přesně jedny z faktorů, které ovlivňují přirozené početí. Udává se, že v ČR má až pětina párů problémy s přirozeným početím. Raketově tak stoupá počet dětí narozených díky umělému oplodnění, tzv. IVF.

TěhotenstvíZdroj: Pixabay.com

Kdy se marné snažení označuje za neplodnost?

Ne každému páru se podaří počít hned na první pokus. Většinou bývá cesta zdlouhavá a pro mnohé páry i psychicky náročná. Pokud se páru nepodaří počít zhruba do jednoho roku, lze už takový pár označit za neplodný. Na řadu pak přichází nejrůznější vyšetření obou partnerů, aby se přišlo na příčinu neplodnosti. Mnohdy se může jednat o banalitu, kterou lze snadno vyřešit. Často se však vyskytují i problémy, které jsou řešitelné buď obtížně nebo vůbec. V tu chvíli může přijít na řadu umělé oplodnění.

Odborníci bijí na poplach, dětí ze zkumavky neustále přibývá

Odborníci po celém světě se shodují, že příčinami zvyšující se neplodnosti může být i fakt, že páry těhotenství odkládají. Otěhotnění po 35 roce života ženy již může být složitější. Se zvyšujícím se věkem u žen klesá kvalita vajíček a u mužů množství a kvalita spermií.

V současné době se, dle dostupných údajů, v ČR ročně narodí zhruba 5 % dětí díky umělému oplodnění. Toto číslo má vzrůstající tendenci a odborníci se shodují, že v případě dalšího růstu by se za zhruba 15 let mohla díky umělému oplodnění rodit i polovina všech dětí.

EmbryoZdroj: Pixabay.com

Prevence a zdravý životní styl jsou základem

Problémům s plodností se dá alespoň částečně předcházet. Vhodné je udržovat zdravý životní styl. Plodnosti neprospívá kouření, alkohol či nedostatek pohybu. Každý se samozřejmě může nechat i preventivně vyšetřit. U žen toto vyšetření spočívá v odběru krve a stanovení hladiny hormonů a dále také v gynekologickém a ultrazvukovém vyšetření. Muži mají možnost absolvovat spermiogram, který lze vhodně doplnit rovněž odběrem krve kvůli hladině hormonů. V případě, kdy lékař ve výsledcích vyšetření nalezne nějaké abnormality, navrhne další vyšetření a případně postup léčby.

Umělé oplodnění jako vyhledávané řešení neplodnosti

K umělému oplodnění zpravidla páry přistupují až ve chvíli, kdy je jisté, že šance na přirozené početí vytouženého potomka je minimální či dokonce nulová. Léčbou neplodnosti a umělým oplodněním se zabývají centra reprodukční medicíny, kterých je v ČR momentálně přes 40. Umělé oplodnění dokáže, dle statistik, pomoci i více než 90 % párů. Úspěšnost IVF cyklu se odhaduje na zhruba 40 – 50 %. V ČR může žena umělé oplodnění podstoupit do věku 49 let s tím, že při splnění podmínek zdravotní pojišťovna z části hradí maximálně 4 IVF cykly.

 

 

Zdroj: https://www.stopneplodnosti.cz/

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=37521

Náhledové foto: Pixabay.com

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.