Kde je možné najít formaldehyd v domácnosti. Existuje bezpečné množství?

Masivní obývací stěna

Kde je možné najít formaldehyd v domácnosti. Existuje bezpečné množství? Poslední dobou lidé tráví svůj čas nejčastěji doma, v kancelářích a jiných vnitřních prostorech. Takové prostory by měly být bezpečné a především zdravé, a to zejména pro děti a staré lidi.

Bohužel ale s rozvíjející se dobou, se rozvíjí i materiály pro výrobu vybavení domácnosti. Takové vybavení mnohdy až negativně ovlivňuje vnitřních prostředí, které poté dýcháme. Stále častěji se pro výrobu nábytku, ale i jiného vybavení používá látka zvaná formaldehyd, která je potenciálně nebezpečná.

O co vlastně jde

Jednoduše lze tedy říci, že formaldehyd je bezbarvý hořlavý plyn, který při pokojové teplotě může zapáchat. Pokud je této sloučeniny ve vaší domácnosti více, může mít negativní vliv na vaše zdraví. Způsobuje pálení očí i kůže, podráždění nosu, hrtanu, kašel, bronchitidu, ekzémy a podráždění plic. V extrémních a dlouhodobých případech tato látka může vyvolat rakovinné bujení.

Kde se takový formaldehyd ukrývá

Formaldehyd je vedlejším produktem používaným při výrobě nábytku a jiných produktů. Najít jej můžeme ve stavebních materiálech, především v izolačním materiálu. Uvnitř domácnosti jej najdeme:

  • Plynová kamna
  • Lepidla – dřevotříska pro výrobu nábytku
  • Barvy, laky
  • Aviváže, některá kosmetika, čisticí prostředky
  • Hnojiva
  • Cigaretový kouř
  • Pryskyřice
  • Aglomerované dřevo
  • MDF desky, překližky

Bohužel v těchto materiálech, které používáme nejčastěji v domácnosti, se tato jedovatá chemická látka vyskytuje. Ale například takovému cigaretovému kouři se můžete vyhnout, a to především, pokud máte v domácnosti děti.

indická kuchyně

Foto: Pixabay

Limity pro obsah formaldehydu v domácnosti

Riziko spojené s vedlejšími účinky formaldehydu je spojené s výskytem a množstvím v domácnosti, a také zdraví osoby, která je této sloučenině vystavena. Výskyt této sloučeniny pod 0,1 ppm je v pořádku, zatímco nad 0,3 ppm se považuje za vysoký výskyt, který potencionálně může škodit zdraví. K takto vysokému množství formaldehydu v domácnosti dochází především, pokud máte doma čerstvě vyrobený nábytek z lisovaného dřeva s použitými lepidly. Nebo takový nábytek, který byl po vyrobení ihned umístěn do obalu. Dobrou zprávou je, že formaldehyd v průběhu času z takového nábytku vyprchává.

Jak tomu předejít

Nemusíte formaldehyd v domácnosti dýchat. Stačí, když výrobky s touto sloučeninou nebudete kupovat. A pokud jej jednoznačně koupit musíte, nechte je alespoň týden větrat v místnosti, kde se nenachází lidé. Také bude vhodné snížení vlhkosti v místnosti a kvalitní větrání prostoru. Pokud nemůžete zajistit větrání, využijte kvalitní ventilace a odpařovače vlhkosti.

 

Zdroj: https://www.elektrocz.com/aktuality/c153-skodlivy-formaldehyd-v-domacnosti-/, https://arnika.org/toxicke-latky/databaze-latek/formaldehyd

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.