Kde vázne emergentní systém dodávek léčiv do lékáren

Léky

Nejspíš se vám to už také stalo. Dorazili jste do lékárny s receptem, ale váš lék dostupný nebyl. Lékárnice na dotazu jen nevědoucně krčila rameny a nebyla schopná nabídnout ani žádnou náhradu. Ne, nejde o tak výjimečný případ, jak by se mohlo zdát. Leckdy totiž opravdu není záměna léčiv možná. A kdo řeší případný výpadek v systému?

Pokud se domníváte, že stát, měli byste pravdu – v ideálním světě. V tomto skutečném často zůstávají stovky pacientů bez správné medikace. A právě tím se zabývá Otevřený dopis pacientských organizací premiérovi, poslankyním a poslancům PSP ČR ze 13. října 2020.

Co se z dopisu dozvíte? Tohle se v médiích nepíše

„Vážený pane premiére, vážená paní poslankyně/vážený pane poslanče,

zástupkyně a zástupci níže uvedených pacientských a podpůrných organizací se znepokojením sledují zpoždění projednávání novely zákona 378/2007 Sb., zákona o léčivech (sněmovní tisk 581), která má zavést tzv. emergentní systém dodávky léčiva do lékáren.„

Přiznejte se, postřehli jste v minulých dnech něco podobného v médiích? Pokud, tak jen okrajově a mimo hlavní proud. Ale nechme dál mluvit odborníky:

„Cílem novely je, kromě jiných opatření, poskytnout pacientovi záruku, že pokud je lék dovážen na český trh, tak se k němu dostane i v té nejmenší lékárně. Výrobci je dána povinnost do dvou dnů dodat lék do jakékoliv lékárny, kterou si pacient zvolí.“

Zdroj obrázku: Pixabay.com

To by bylo krásné, že? Nemuset se trmácet za tím správným lékem až do krajského města, což je v situace, kdy se všem doporučuje omezení veškerých sociálních kontaktů, mnohdy doslova život ohrožující situace.

„Naši pacienti téměř každý den slyší v médiích, že jsou ohrožené skupiny, jak je třeba chronicky nemocné chránit před nákazou COVID-19 a pomáhat jim. Právě nyní, v době epidemie, by tzv. emergentní systém usnadnil pacientovi získat jeho lék bez toho, aniž by musel obvolávat či dokonce obcházet lékárny a vystavovat se tak nákaze.“

Přesně tak, ochrana zdraví nás i našeho okolí by měla mít přednost před čímkoliv ostatním, je tedy trestuhodné, že si to naši nejvyšší představitelé nemyslí.

I akutní problémy dokáže naše vláda odsunout na neurčito

„Nerozumíme tomu, proč je novela ve sněmovně bez výsledku projednávána téměř rok! Vláda předložila sněmovně návrh zákona již 28. 8. 2019. První čtení proběhlo 29. 11. 2019 na 39. schůzi Poslanecké sněmovny. Projednávání návrhu bylo odročeno a pokračovalo na 40. schůzi sněmovny 22. 1. 2020, kdy bylo postoupeno do projednání ve výborech (garančním je Výbor pro zdravotnictví). Tento výbor na svém zasedání 19.3.2020 projednávání odložil na 10.9.2020 a opět odložil na březen 2021!“

Dohodli jsme se, že jsme se na ničem nedohodli. Proč nás to vlastně nepřekvapuje? Které lobby tu asi zafungovalo? A to tím spíš, když dopis ještě pokračuje:

„Tuto vládní novelu zákona chápeme jako jednoznačně propacientskou a zcela ji podporujeme. Odkládání termínů schvalování ve Výboru pro zdravotnictví v nás vzbuzuje oprávněné obavy, že se schválení nedočkáme do konce volebního období.

Žádáme Vás, abyste dali tomuto zákonu prioritu ve prospěch právě těch nejzranitelnějších občanů/pacientů. Ten zákon potřebujeme právě teď, teď v době pandemie, a ne za rok, nebo za dva.“

Pod dopisem je podepsána spousta známých jmen a organizací. Uveďme pro příklad Alianci žen s rakovinou prsu, o.p.s., Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN), Revma Liga Česká republika, z.s., Sdružení celiaků ČR, z. s. a další. Nezbývá tedy jen doufat, že jejich slova padnou na úrodnou půdu. A jak jste na tom vy? Zkomplikovala vám už někdy nedostupnost potřebného léku život?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.