Kegelova cvičení pánevního dna

Kegelovy cviky jsou poměrně účinnou metodou cvičení pánevního dna. Jedná se o aktivní napínání poševního svalu, která doporučoval zpočátku americký gynekolog Arnold Kegel. Postupem času se zjistilo, že cvičení pomáhá i proti různým ostatním obtížím. Než začnete se cvičením, je zapotřebí přímo lokalizovat jednotlivé svaly a naučit se je dokonale vnímat. Není od věci dokázat také lookalizovat poševní dno, což mnohé ženy neumí. Zkusit si můžete jejich fungování zastavováním moči při močení.

Břišní dýchání a jeho nácvik

Velmi důležité je hluboké břišní dýchání, které zajistí kvalitní masáž srdce a ostatních důležitých orgánů. Správné dýchání umí dokonale posílit komplexně břišní svalstvo. Pokud ochabnou břišní svaly, logicky dojde i ke zvýšení tlaku na pánevní dno, což není v žádném případě dobré. Stačí se jen položit na záda, dát si ruce na břicho a vnímat, jakým způsobem dýcháte. Jednotlivé body můžete klidně stimulovat.

Nácvik samotných izolovaných stahů

Poměrně důležité je oddělené stahování svalů konečníku a pochvy a svalů břišních a hýžďových. Druhé jmenované typy svalstva by se při cvičení neměly zapojovat fakticky vůbec. Pro posílení pánevního dna jsou doslova nežádoucí. Zavést by si žena měla dva prsty přímo do pochvy a postupně je od sebe oddalovat. Naopak je třeba stahovat svaly z oblasti pánevního dna. Prsty by se k sobě měly přibližovat.

Posilování pánevního dna

Tato fáze by měla spočívat v tom, že je třeba udržovat stah po dobu přibližně 1 až 7 vteřin. Kegel doporučuje i přesný počet opakování, kterých by mělo být celkem 80 až 300. Tato čísla musí vyjádřit celkový počet stahů za den. Cvičit můžete v průběhu dne kdykoli a kdekoli. Klidně to může být při jízdě příměstským autobusem anebo v kanceláři. Záleží samozřejmě na dostatku klidu a možnosti soustředění se právě na zmiňované cviky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.