Kiwano: rohaté ovoce, které poslouží vašemu zdraví

Kiwano

Kiwano připomíná tropické ovoce, jako je například dračí ovoce, mnohem častěji se ale přirovnává k okurce. Často se mu říká „africká rohatá okurka“ nebo „divoká okurka“. Původem je z jižní a střední Afriky. V České republice na něj narazíme jen výjimečně, rozhodně ale za vyzkoušení stojí. Poznávacím znamení je zelená slupka pokrytá ostny. Po rozkrojení můžete pozorovat dužinu (zelené nebo žluté barvy) plnou semen (která jsou podobná právě okurce). Zralé plody získávají oranžově žlutou barvu.

Co je kiwano?

Kiwano je známé pod latinským názvem Cucumis metuliferus. Zralý plod obvykle dosahuje hmotnosti asi 200 g. Semena uvnitř ovoce jsou jedlá. Ovoce obsahuje ve 100 g asi 44 kcal. Je zdrojem vitamínu C a hořčíku. Obsahuje i další vitamíny, jako je A, B6, a minerály, jako je železo, fosfor, zinek, draslík a vápník. Jeho obsahem je ale hlavně voda, díky čemuž má toto ovoce nízký obsah kalorií. Na ovoce se ale může pochlubit poměrně vysokým množstvím bílkovin.

Kiwano
Foto: Unsplash

Jaké má účinky?

Kiwano se považuje za zdravé ovoce, které má ve srovnání s některými jinými druhy ovoce méně sacharidů a tuků. Za to obsahuje spoustu látek, které jsou prospěšné pro lidské zdraví.

  • Antioxidanty – působí proti hromadění volných radikálů v těle, díky čemuž pomáhá předcházet různým onemocněním. Hlavními antioxidanty v kiwanu jsou vitamín C, vitamín A, zinek a lutein. Navíc semena obsahují vitamín E, který také patří mezi antioxidanty.
  • Železo – jako zdroj železa může kiwano podporovat zdravou tvorbu červených krvinek, které jsou důležité pro správné okysličení. Jeden plod pokryje 13 % vaší denní potřeby železa. Vitamín C, který je obsažen v kiwanu, zvyšuje absorpci železa.
  • Hořčík – tento minerál se podílí na metabolismu glukózy a inzulínu. Kiwano má nízký glykemický index, což znamená, že po jeho konzumaci nedochází k náhlému a výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi. To, jestli toto ovoce může být prospěšné při snížení hladiny cukru v krvi, vyžaduje více výzkumu.
  • Voda – i samotná voda je velmi důležitá! Postará se o hydrataci organismu a navíc obsahuje elektrolyty (draslík, hořčík, sodík), které jsou nezbytné pro lidské zdraví.
  • Hořčík a zinek – oba tyto minerály se podílejí na výrobě neurotransmiterů, které ovlivňují náladu. Jejich konzumací můžete přispět ke zmírnění depresí a úzkostných poruch.
  • Vápník – podporuje zdraví kostí.

Jak jíst kiwano?

Kiwano můžete konzumovat různými způsoby. Nejlepší bude, když si ho dopřejete jen tak, jako každé jiné ovoce. Jednoduše snězte dužinu. Můžete ji též vydlabat a rozmixovat, abyste si připravili lahodný nápoj. Kiwano se může stát součástí vašich ovocných salátů, dezertů či dokonce sladkých hlavních jídel.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/10-najmniej-znanych-owocow/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9180886/

https://www.facebook.com/joshipenterpriseszambia/posts/7-benefits-of-kiwano-horned-melon-written-by-ansley-hillkiwano-melon-is-an-exoti/2225254870978923/

Foto: Unsplash