Kiwi je zásobárnou vitamínu C: Pomáhá při horečkách, tlumí bolest a podporuje imunitu

Léto už je definitivně za námi. Astronomický podzim a s tím i rovnodennost začaly v 15.31 hodin v úterý 22. září. Nyní se pomalu a jistě budeme připravovat na příchod chladných dnů a viróz i dalších respiračních onemocnění. V současné době doplněné koronavirovou pandemií. Více než kdy jindy bychom tedy měli podpořit svoji imunitu. Víte čím?

Když je v těle nedostatek vitamínu C

Při příchodu podzimních plískanic je třeba zvýšit přísun zejména vitamínu C, který je ve vodě rozpustný. V lidském těle plní spoustu důležitých funkcí a je přímo odpovědný za udržení tělesného zdraví. Zvířata mají tu výhodu, že si tento vitamín sama syntetizují a nepotřebují ho na rozdíl od lidí nijak potravou dodávat. Bohužel homo sapiens sapiens je odkázaný na to, aby si dávky vitamínu C obstarával konzumací stravy na tento vitamín bohaté.

Doporučená denní dávka vitamínu C je přitom 90 miligramů za den pro dospělého muže a 80 mg pro dospělou ženu. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou krvácivostí dásní, nedostatečnou odolností vůči infekcím, únavou. Dříve také způsoboval kurděje. Dnes už naštěstí máme k dispozici ovoce i zeleninu v čerstvém stavu, takže nedostatek vitamínu C nás tolik neohrožuje.

Pohár s kiwi. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedno kiwi a máte splněnou denní doporučenou dávku vitamínu C

Výborným zdrojem vitamínu C je také kiwi neboli aktinidie čínská. Její domovinou je Čína, ovšem pěstuje se také třeba na Novém Zélandu nebo v Itálii. Jeho původní název zněl čínský angrešt, se kterým ale nemá vůbec nic společného. Jméno kiwi dostalo ovoce podle národního ptáka Nového Zélandu, protože ho svým vzhledem vlastně tak trochu připomíná.

Kiwi obsahuje až 1 miligram vitamínu C v 1 gramu ovoce, takže díky tomu pokrývá konzumace jednoho kusu kiwi denní doporučenou dávku. Současně s vitamínem C je kiwi bohaté také na hořčík. Společně pak podporují látkovou výměnu, posilují imunitní systém a zpevňují cévy a žíly. V období viróz je tak kiwi velmi dobrou ochranou před onemocněním chřipkou či rýmou. Díky obsahu vitamínu E je považováno také za antioxidant. Pomáhá ovšem i snižovat horečku, uvolňuje psychické napětí, působí protirevmaticky, tlumí bolesti a zmenšuje otoky kloubů.

Kiwi v kuchyni

Jak sníst kiwi? Oloupat slupku a zkonzumovat. Nebo rozpůlit na půlku a dužninu vydlabat lžičkou. Kiwi ovšem můžete také zavařovat a sušit. Vyrobíte z něho džem i marmeládu, džus nebo koktejly. Používá se i na přípravu sladkých dezertů. Ze sušených plodů kiwi je možné připravit čaj.

Kiwi. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.