Klíšťata hledají svou kořist čichem. Co jim voní a co naopak ne?

Klíšťata

To, co klíšťata přitahuje a odpuzuje, už bylo předmětem mnohých studií. Ukázalo se, že existují různé faktory, které rozhodují o tom, proč se klíšťata některému člověku vyhýbají, zatímco na jiném si s radostí „pochutnají“ znova a znova. Pokud nechcete posloužit jako jejich hostitel, měli byste pochopit, jak vlastně klíšťata detekují svou kořist. Jejich hlavním smyslem při výběru hostitele, je právě čich.

Jak loví klíšťata?

Klíšťata neumí létat, a tak je jejich taktika „lovu“ odlišná od komárů nebo například blech, které jsou pohyblivější. To znamená, že klíšťata si musí počkat na to, až si k nim hostitel sám přijde. Mohou ho detekovat prostřednictvím čichu, poslouží jim ale také tělesná teplota. To pak čekají zavěšená na zadních nohou, aby se mohla zachytit na hostiteli procházejícím kolem (popřípadě se k němu doplazí, když není daleko). Klíšťata mají na předních nohách Hallerův orgán, což je malá smyslová prohlubeň, kterou „čichají“. Dokážou rozpoznat oxid uhličitý, čpavek a feromony emitované dechem a těly potenciální kořisti.

Parfém
Foto: Unsplash

Přitahuje klíšťata tělesný pach?

Samozřejmě! A je to pro ně vlastně to, co je přitahuje nejvíce. Čím silnější je vaše vůně, tím menší práci jim dá vás najít. Avšak na rozdíl od komárů nejsou klíšťata přitahována syntetickými vůněmi (například v parfémech). Obecně se ale nedá říci, že by je parfémy nepřitahovaly, protože některé z nich mohou obsahovat i přírodní složky, jako je pižmový olej. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem s dotěrným hmyzem, parfému se raději vzdejte, když jdete do přírody.

Jsou lidé s cukrovkou více ohroženi?

To, že lidé s cukrovkou mají sladší krev, a proto přitahují nejenom klíšťata, ale také komáry a jiný krev sající hmyz, více, než zdraví jedince, je všeobecně známé. Neexistují ale žádné vědecké důkazy o tom, že by si klíšťata raději zvolila lidi s cukrovkou nebo bez ní. Pravdou ale je, že diabetici mohou mít horší následky po kousnutí klíšťaty, a to vzhledem k jejich slabšímu imunitnímu systému.

Preferují klíšťata určitou krevní skupinu?

Vědci zjistili, že pro klíšťata je nejpřitažlivější krevní skupina typu A. Na druhém místě je 0, následuje AB a až nakonec B. V jedné studii bylo prokázáno, že 36 % klíšťat přitahovala právě skupina A, zatímco krevní skupinu B si dopřálo pouze 15 % klíšťat. Pokud tedy patříte ke krevním skupinám, které jsou ohroženější, měli byste tomu přizpůsobit svou ochranu, když jdete trávit čas do přírody.

Zdroje info:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2214574524000233

https://www.healthline.com/health/tick-bites#:~:text=Apparently%2C%20type%20A%20blood%20was,of%20the%20small%20parasitic%20animals

https://tickcontrol.com/blog/are-ticks-attracted-to-certain-scents/

Foto: Unsplash