Klíšťata: jsou příbuzní s pavouky nebo s hmyzem? Odpověď vás může překvapit

Klíště

I když si možná myslíte, že v zimě klíšťata neútočí, můžete se mýlit. Pokud je vhodné počasí, mohou se stát problémem i v pozdě na podzim nebo brzy na jaře, kdy bychom je ještě nečekali. Jsou klíšťata blíž hmyzu nebo pavoukům? Hmyz má obvykle šest nohou a často také křídla. Klíšťata mají v mládí také šest nohou, nicméně nepatří k hmyzu. Jsou to pavoukovci a jako takoví, jsou mnohem blíž pavoukům než hmyzu, jako jsou mravenci, mouchy, brouci či jiný hmyz.

Klíšťata a pavouci

Obě tato „zvířátka“ obvykle nevidíme rádi. Oba patří mezi pavoukovce, stejně jako roztoči či štíři. Pavouci i dospělá klíšťata mají osm nohou a na rozdíl od hmyzu nemají tykadla ani křídla. Způsob lovu pavouků a klíšťat se liší: pavouci obvykle spřádají sítě, aby zachytili například letící hmyz. To klíšťata si počkají, až se k nim kořist přiblíží natolik, aby se na ní zachytila. I když mají klíšťata blíže k pavoukům než k hmyzu, nemůžeme je označit za pavouky. Jsou druhem roztočů, což jsou drobní, parazitičtí škůdci, kteří způsobují svědivá kousnutí a mohou přenášet různé nemoci.

Anaplazmóza
Foto: Unsplash

Rozdíle ve stavbě těla

Pro pavouky je typická segmentovaná stavba těla (mají hlavohruď a zadeček), zatímco tělo klíšťat tvoří jen jedna část. Jejich nesegmentované tělo je malé a ploché, což jim usnadňuje přichycení na hostiteli. Když už je řeč o hostiteli, můžeme uvést další rozdíl: pavouci obvykle konzumují hmyz, někdy ale také nektar, pyl, semena, listy či mrtvé členovce. Větší druhy pavouků si mohou pochutnat na malých ještěrkách, ptácích, hlodavcích, netopýrech a dokonce i rybách. To klíšťata se živí krví savců (nejenom lidí, ale také domácích mazlíčků a divokých či hospodářských zvířat, ptáků, plazů či obojživelníků. Jsou to totiž parazité.

Klíšťata i pavouci mohou kousnout

Ano, také pavouk může kousnout. Některé druhy ale neprokousnou pokožku a navíc jen zřídka přenáší nějaké choroby. Pokud se nejedná o jedovatý druh pavouka, je kousnutí neškodné.  Pokud budete pokousáni jedovatým pavoukem (například černá vdova), zažijete příznaky podobné chřipce, bolest, kožní léze či neurotoxicitu. Po kousnutí klíštětem byste měli pozorovat příznaky podobné chřipce, protože klíšťata jsou často přenašečem mnohých onemocnění (lymská borelióza, klíšťová encefalitida aj.).

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/how-are-ticks-related-to-spiders/

https://www.kliste.cz/cz/vse-o-klistatech/clanek/druhy-klistat

Foto: Unsplash