Klíšťata útočí: Známá fakta o encefalitidě a borelióze

Klíště

Sezona klíšťat je v plném proudu. Stačí se projít místy s vysokou trávou a přesvědčíte se o tom velmi rychle sami. Po krátké procházce jich na sobě budete mít s největší pravděpodobností hned několik. Nebezpečí klíšťat tkví hlavně v tom, že přenáší velmi nepříjemná onemocnění, jimiž jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. My se na obojí podíváme podrobněji, přičemž začneme očkováním.

Prevence a očkování

Hodně diskutovaná jsou v souvislosti s klíšťaty mnohá doporučení. Do lesa a na procházky byste se měli oblékat. Doporučují se samozřejmě dlouhé kalhoty. Ideální je světlý oděv z hladké látky. Výborné jsou také vysoké boty. V každém případě nezapomeňte na repelenty. Klíšťata mají dobře vyvinutý čich, když cítí repelent, vonět jim rozhodně nebudete. Cílenou ochranu před klíšťovou encefalitidou představuje očkování. Cílená léčba této nemoci není. Očkovaný člověk je dobře chráněn po aplikaci druhé dávky. Ta přichází první měsíc po úvodní dávce. V odstupu 9 až 12 měsíců se aplikuje posilující třetí látka. Přeočkování je nezbytné každých 5 let. Na lymeskou boreliózu očkování neexistuje. Léči se ovšem prostřednictvím antibiotik.     

Klíště

Klíště: Zdroj obrázku Pixabay.com

Klíšťová encefalitida

Jedná se o závažné onemocnění virového původu postihující mozek. Nejčastěji postihuje jedince ve věku od 40 do 65 let. U dětí je průběh většinou lehký, dospělí to mají složitější. Až u 30 % z nich je průběh značně komplikovaný. 3 až 5 % může postihnout ochrnutí. 1 % na tuto nemoc umírá. Příznaky jsou chřipkové a přicházejí po 1 až 2 týdnech po přisátí infikovaného klíštěte. Horečky má nemocný 2 až 4 dny. Pak přichází týden bez příznaků. Následně už se projevují závažné obtíže typu zvracení, bolestí hlavy, třesu končetin, poruchou vědomí či světloplachosti. Návštěva lékaře je samozřejmě nezbytná.

Klíště

Klíště: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lymeská borelióza

Toto onemocnění se dá léčit antibiotiky. Má hned několik stádií, v jejichž rámci jsou postiženy různé systémy. Prvním příznakem je typické zarudnutí v místě, kde s klíště přisaje. Skvrna se zvětšuje a může mít v průměru i kolem 10 cm. Objeví se tradičně cca 1 až 2 týdny po přisátí klíštěte. Příznaky jsou chřipkové.

Klíště: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.