Klíšťová encefalitida: V ohrožení jsme i tento rok
Klíšťová encefalitida je jedno z nejznámějších onemocnění, o kterých víme, že je přenáší klíšťata. Tito malí tvorečkové tak mohou být velmi nebezpeční. Mírné zimy a globální oteplování jim hrají do karet. Nachází se ve vysokých travách, a to klidně i ve vaší zahradě nebo v městském parku. Účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Pobýváte-li často venku rozhodně byste je měli zvážit. A to i pro své děti.
Klíšťová encefalitida vs. borelióza
Obě onemocnění jsou přenášené klíšťaty. Zatímco borelióza je bakteriální onemocnění, encefalitidu způsobují viry. Léčba boreliózy tedy spočívá v předepsání antibiotik, encefalitidu léčit nejde. Pouze mírníme její příznaky. Existují celkem tři typy klíšťové encefalitidy: evropská (nejméně závažná), sibiřská a dálněvýchodní. Ne každé klíště je přenašečem, musí být infikováno.
Foto: Pexels
Klíšťová encefalitida – příznaky
Příznaky klíšťové encefalitidy jsou na začátku podobné klasickému nachlazení. Nepříjemné je, že inkubační doba onemocnění je až 28 dní. To znamená, že přibližně měsíc po přisátí klíštěte bychom příznaky, jako je bolest hlavy, zvýšená teplota, nevolnost, bolesti svalů, neměli brát na lehkou váhu. U pacientů může dojít ke zlepšení zdravotního stavu, ale následně k rychlému zhoršení. Jak nemoc postupuje, může dojít k zánětu mozkových blan (horečka, ztuhlost šíje, bolest hlavy, nevolnost, problémy s pamětí a koncentrací).
Léčba klíšťové encefalitidy
Léčba je symptomatická, což znamená, že podanými léky neléčíme nemoc samotnou, ale pouze její příznaky. Například na horečku užíváme antipyretika. Závažnější průběh onemocnění je třeba léčit v nemocnici pod dohledem lékařů. Nejtěžší forma onemocnění je u nás vzácná. Protože léčba neexistuje, je vhodné postarat se o dobrou prevenci. Tedy zabránit klíšťatům, aby se přisála. Mezi preventivní opatření patří:
- Dlouhé rukávy a nohavice, ideálně světlé barvy.
- Repelent.
- Po příchodu domů prohlédnout tělo (můžete odhalit klíště ještě nepřisáté, čím kratší doba přisátí, tím nižší pravděpodobnost vzniku onemocnění) nebo si dát sprchu.
Očkování proti klíšťové encefalitidě
K dispozici je také vakcína proti tomuto onemocnění. Doporučuje se osobám, které se pohybují v přírodě: zemědělci, lesní dělníci, myslivci apod. Vakcína je aplikována ve třech dávkách. Po několika letech je dobré aplikovat posilovací dávku.
Zdroje info:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22324243/
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/kleszczowe-zapalenie-mozgu/
Foto: Pexels