Kmín: obyčejné koření s neobyčejnými účinky
Kmín je jedno z nejpoužívanějších koření u nás. Přidáváme jej do vařených brambor, do pečiva, polévek, a dokonce při pečení masa. Děláme tak snad už ze zvyku, aniž bychom si uvědomovali, jakými účinky kmín oplývá. Proto neškodí si je znovu připomenout, abychom si znovu mohli začít tohoto „obyčejného“ koření vážit. Kromě tradičního použití v kuchyni si z něj můžete připravit také nálev.
Kmín vs. římský kmín
Kmín svým vzhledem, a tak trochu i chutí (oba jsou aromatické) připomíná římský kmín. Kmín kořenný (Carum carvi) je chuťově jemnější a má tmavě hnědou barvu. Je to nám tolik známý kmín. Římský kmín čili šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) má světle hnědou barvu a výraznější aroma, které tak trochu připomíná anýz. Aroma klasického kmínu je způsobeno esenciálními oleji jako je například limonen.
Foto: Pixabay
Co kmín obsahuje?
V semenech kmínu jsou obsaženy bílkoviny, tuky a sacharidy, vitamín C, kyselina listová, vitamín A a spoustu dalšího. Obvykle však konzumujeme poměrně malé množství kmínu (1 g denně), což je zanedbatelné množství. Proto nelze kmín považovat za zdroj těchto živin. Avšak i v malých množstvích jsou prospěšné polyfenoly jako kyselina gallová nebo kvercetin, které snižují riziko onemocnění souvisejících se stárnutím organismu.
Kmín pro zdravé trávení
Ačkoli se kmín považuje jako původce plynatosti, je tomu právě naopak. Dokáže pomoci jak proti plynatosti, tak zácpě, při pálení žáhy, průjmu nebo bolestech žaludku. Kmín povzbuď chuť k jídlu a stimuluje sekreci žaludeční šťávy. Používá se při celé řadě gastrointestinálních a žlučových onemocnění. To je také důvod, proč kmín přidáváme často k těžko stravitelným pokrmům, jako jsou například tučná masa.
Kmín a močové cesty
Kmín má diuretické vlastnosti, snižuje otoky a krevní tlak. Proto je prospěšný také pro zdraví močových cest.
Kmín a hubnutí
Bylo řečeno, že kmín povzbuzuje chuť k jídlu. To by mohlo znamenat, že kmín není vhodný při dietách a redukci hmotnosti. Avšak provedená studie zjistila, že ženy, které konzumovaly kmínový extrakt, měly mnohem menší chutě na sacharidy, než ženy, které dostávaly placebo (v rámci stejné studie).
Zdroj: https://dietetycy.org.pl/kminek/
Foto: Pixabay