Kocovina: babské rady. Aneb tohle vás kocoviny nezbaví!
Kocovina je nepříjemným projevem příliš velkého množství zkonzumovaného alkoholu. Odstranit kocovinu není nic jednoduchého. Vzhledem k tomu, že se jedná o dost rozšířenou „nemoc“, vznikla celá řada zaručených způsobů, jak se jí zbavit. V tomto článku si představíme oblíbené způsoby, které ale na kocovinu vůbec nepomáhají.
Vyprošťovák
Vyprošťovák rozhodně není pro každého. Zatímco někomu může skutečně pomoci, druhému ještě více přitíží. Avšak ani ten, kdo si druhý den ráno dopřeje další alkoholický nápoj, aby zmírnil svou kocovinu, nemá vyhráno. Za prvé je tato činnost spojována s návyky, které vedou k závislosti alkoholu, a za druhé to prodlužuje kocovinu. A někdy přece vystřízlivět musíte! Možná tak jen oddalujete to, co zažít stejně musíte.
Káva
Káva je tak trochu dvousečná zbraň. Pokud si myslíte, že po vypití kávy snížíte množství alkoholu v krvi, jste na omylu. Káva dehydratuje organismus, takže pokud si ji dáváte na kocovinu, tak jedině s dostatečným množstvím jiného nápoje (vody, minerálky atd.). Na druhou stranu ale káva může zapůsobit jako stimulant na otupělý mozek trpící kocovinou, a tím vám výrazně pomoci.
Dietní nápoje
Pokud si hlídáte váhu, tak si svůj nápoj rádi dopřejete s dietní sodovkou (například dietní sodou). Jak se ale ukázalo, není to dobrý nápad. Naše tělo bere cukr jako jídlo. Takže když pijete dietní nápoje bez cukru (nebo s umělými sladidly), je to jako pít na prázdný žaludek – hladina alkoholu v krvi je větší.
Foto: Pixabay
Prášek na bolest
Prášky na bolest hlavy mohou být tím, co na kocovinu platí. Nicméně neměli bychom je užívat preventivně večer, když přijdeme z večírku. Časté užívání těchto léků v kombinaci s alkoholem může vést k poškození jater. Některé méně škodlivé léky, mezi které patří aspirin nebo ibuprofen, mohou zase zvýšit množství kyseliny v žaludku a dráždit sliznici (popřípadě způsobit pálení žáhy).
Sportovní drink
Někteří si před spaním dopřejí sportovní drink, protože věří, že jim to pomůže odvrátit kocovinu. Tyto drinky obsahují elektrolyty, jako je sodík, vápník, draslík, chlorid, fosfát, hořčík. Pomáhají přesunout živiny do buněk a odpad z nich. Alkohol dehydratuje a může hladinu elektrolytů, které se přirozeně vyskytují v lidském těle (v moči, tkáních atd.) snižovat. Jako prevence ale sportovní nápoj nefunguje. Může pomoci druhý den ráno.
Jak na kocovinu?
Co na kocovinu nejlépe zabírá, je doplnit dostatek tekutin. Ideální je čistá voda nebo sportovní nápoje, které navíc obsahují elektrolyty, o které vás alkohol mohl připravit. Hovězí vývar na kocovinu je velmi dobrým způsobem, jak se zavodnit a současně přijmout důležité živiny. Odstranit kocovinu mohou pomoci také vajíčka, která pomáhají odstranit acetaldehyd z organismu (vzniká při nadměrném pití alkoholu, podílí se na bolestech hlavy, únavě, nevolnostech).
Zdroje info:
https://www.webmd.com/balance/ss/slideshow-hangover-myths
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/myths-and-facts-about-hangovers/
Foto: Pixabay