Kocovina může trvat i dva dny. Na vině je množství i druh alkoholu
Když to večer přeženete s alkoholem, můžete se na druhý den potýkat s nepříjemnými stavy, jako je sucho v ústech, bolest hlavy, citlivost na světlo, únava. Jedním slovem kocovina. Dokáže potrápit, ale je to způsob, jakým se tělo vypořádává s nadměrným množstvím alkoholu v těle. Musíte si jí projít, pokud se chcete vrátit do normálu. Nejobvyklejší variantou je krátkodobá kocovina, která obvykle trvá pouze ráno a dopoledne. U někoho se může prodloužit a trvá 24 hodin. Avšak existuje i taková kocovina, která se může protáhnout až na dva dny. A to už si příště alkoholové večírky rozmyslíte.
Proč vzniká kocovina?
Tím, že do svého organismu dostáváte velké množství alkoholu, které naše tělo vnímá jako toxiny, musí játra pracovat více, než je obvyklé. Játra alkohol nejprve rozkládají na acetaldehyd, který je toxický. Ten pak rozloží na acetát, který už je netoxický. Velké množství alkoholu nebo neefektivní činnost jater může způsobit to, že nedojde k rychlé přeměně acetaldehydu na acetát. A právě toto je okamžik vzniku kocoviny.
Jak alkohol ovlivňuje tělo?
Alkohol může mít na lidské tělo dlouhodobé i krátkodobé účinky. Dlouhodobé účinky alkoholu se projeví u těch, kdo alkohol pijí pravidelně. Z těch krátkodobých je to porucha neurologických funkcí, kdy dochází k potížím s koordinací svalů, s rovnováhou, pamětí a s rozhodováním. Pití alkoholu může vést též ke svalové slabosti a křečím. Kromě toho může pití poškodit tkáně trávicího traktu. V důsledku toho je omezena funkce střev – nedokážou dostat z potraviny dostatečné množství živin a vitamínů. Pravidelné pití alkoholu může způsobit potíže se spánkem, což se mimo jiné projeví též na vašem imunitním systému.
Jak dlouho trvá kocovina?
Délka kocoviny se může lišit člověk od člověka. Závisí jednak na množství zkonzumovaného alkoholu, ale také na dalších faktorech. Enzymy v játrech fungují u některých lidí rychleji než u jiných. Díky tomu se tito lidé mohou dříve vzpamatovat z kocoviny. Dalším takovým faktorem může být pohlaví. Ve většině případů je to tak, že ženy mají nižší hladiny jaterního enzymu než muži. To, jak dlouho trvá kocovina, ovlivňuje také tělesná hmotnost a celkově velikost těla. Tělo dvacetiletého člověka dokáže alkohol odbourat rychleji než tělo čtyřicetiletého. Takže záleží i na věku.
Co říkají výzkumy?
Z výzkumů, které zkoumaly kocovinu, vyplývá, že její obvyklá délka je 14 až 23 hodin po skončení pití. Pokud chcete zmírnit dopady kocoviny, měli byste se držet osvědčených tipů:
- Pijte dostatek nealkoholických nápojů, ideálně vody. Pokud to neděláte večer, dejte si minimálně jednu velkou sklenici vody předtím, než půjdete spát.
- Dopřejte si dostatek spánku. Pokud víte, že máte druhý den povinnosti, které vás donutí vstávat, pak to může znamenat delší kocovinu.
- Ukazuje se, že tmavé druhy alkoholu (whisky, rum, červené víno a brandy), zvyšují pravděpodobnost kocoviny, kvůli obsahu kongenerů (ochucovadel). Pokud se budete držet čirých druhů alkoholu (vodka, gin, bílé víno), měli byste na druhý den zaznamenat menší potíže s kocovinou.
- Nepijte, když máte menstruaci. V tomto období ženského života je totiž tělo už dost zaneprázdněno, takže přidat mu na starost ještě rozkládání alkoholu už může být příliš.
- Nepijte na lačný žaludek.
Zdroje info:
https://www.womenshealthmag.com/health/a19952705/two-day-hangover/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7696633/
https://openaccesspub.org/jadr/article/690
Foto: Unsplash