Kocovina ovlivní život dle vědců víc, než si myslíte

Kocovina

Kdo by neznal doslova prozaickou situaci. Vzbudíte se po prohýřené noci a neskutečně vás bolí hlava. Máte pocit, že vám doslova praskne. Po nadměrném pití alkoholu logicky přichází nejenom vystřízlivění, ale také nepříjemná kocovina. Stav velmi nepříjemný, který dokáže ovlivnit naše chování a myšlenky. Tato složitá chemická reakce organismu na odbourávání alkoholu v těle mění naše prožitky a život jako takový. Zajímavě na se to, jak ovlivňuje kognitivní procesy, dívají odborníci z univerzity z anglického Bathu.   

Procesy důležité v každodenním životě

Ač se to možná nezdá, kocovina je dokáže ovlivnit poměrně solidně. Jedná se třeba o schopnost udržet pozornost a psychomotorické dovednosti. Třeba ale takovou schopnost rozdělit zadané úkoly kocovina nijak výrazně neovlivňuje.

KocovinaFoto: Pixabay

Pít, či nepít před důležitým testem?

Možná si to pamatujete i vy sami. Rodiče vás varovali, abyste se před důležitými zkouškami nebo testy pořádně vyspali a odpočinuli si. V opačném případě by se vám mohlo všechno z hlavy vypařit. Testy britských vědců nicméně ukázaly, že velké rozdíly mezi abstinenty a těmi, již požívali alkohol, neexistují. Mnohem hůře se těmto lidem učivo pamatovalo v momentu, kdy se u nich objevil pocit hladu.

Soustředit se na jednu věc. S alkoholem nereálné

Pokud se člověk potřebuje soustředit na splnění jednoho úkolu a dlouhodobě udržet pozornost, s alkoholem v krvi to fakticky nejde. Během kocoviny přijde taková únava, která s vámi dokonale zacvičí. Zapálení pro věc se stává v podstatě nulovým. Ostatně typická je i pozornost za volantem. Udržet ji s alkoholem v krvi nelze. Jen pro zajímavost. Zhoršení samotné jízdy je možné přirovnat ke stavu, kdy se v naší krvi nachází 0,05 až 0,08 promile alkoholu, tedy úplné minimum. Reakční doba se během kocoviny rapidně snižuje.

Zdroj info: bath.ac.uk 

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.