Kofein ovlivňuje pochody v těle a může způsobit velké škody

Kofein

Lidé pijí kávu již téměř tisíc let. Přestože je to dlouhá doba, organické dopady kávy a její základní dynamické látky kofeinu jsou stále zahaleny tajemstvím. Kofein je pravděpodobně nejrozšířenějším stimulantem na světě, který se nachází v kávě, čaji, nápojích a čokoládě. Triatlonisté a závodníci ho využívají k dosažení lepších výkonů.

Vliv kofeinu na lidský organismus

Kofein je zadržován v žaludku a zažívacím traktu, přičemž hladina cukru v krvi dosahuje vrcholu 45 až 60 minut po požití. V rámci oběhového systému má kontrolované dopady. Je známý svými povzbuzujícími dopady na mozek, ale navíc zahrnuje řadu dalších účinků. Zvyšuje krevní tlak a tvorbu žaludeční kyseliny, zvyšuje tepovou frekvenci, urychluje využití tukových zásob a vypouští mastné kyseliny do oběhového systému.

Tyto účinky mohou trvat několik hodin (až dvanáct hodin), ale po čtyřech dnech standardního užívání se tělo dostane do rezistentní fáze. Tímto způsobem, navzdory skutečnosti, že kofein zvýší krevní tlak a zvýší srdeční frekvenci, by žádné změny neměly být patrné.

Vliv kofeinu na zdraví

Při zvažování, zda používat kofein nebo jinou složku, je třeba vzít v úvahu její potenciální nepříznivé dopady na lidský organismus. Ty lze rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé účinky. Krátkodobé účinky kofeinu byly mnohem více zkoumány než dopady dlouhodobé. Protože kofein zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin, může způsobit vznik žaludečních vředů.

Káva
Foto: Pixabay

Únava, úzkost a problémy se spánkem jsou také dobře známé příznaky. Standardní večerní pití kávy může mít za následek poruchy spánku, nedostatek energie a únavu. Četné studie zkoumaly vztah mezi nadměrným užíváním kofeinu a infekcí.

Nežádoucí účinky při vysazení kávy

Přerušení pravidelného příjmu kofeinu může u citlivějších lidí vyvolat abstinenční příznaky. Nejčastějšími jsou migrény a slabost. Migrény se mohou objevit již osmnáct hodin po požití poslední dávky a mohou se vyskytnout během přípravy na cvičení. Nejsou známy žádné faktory, které by ovlivňovaly citlivost na nežádoucí účinky z vysazení kávy.

Zdroje info: https://academic.oup.com/cercor/article/31/6/3096/6135013, ceskenoviny.cz

Náhledové foto: Pixabay