Kolonoskopie je nepříjemná, avšak prospěšná. Může zachraňovat životy

Lékař, kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda. I když může být nepříjemná, je velmi účinná. Díky ní je možné odhalit i tak závažná onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva. Jedná se o třetí nejčastěji diagnostikovanou rakovinu u mužů a druhou nejčastěji diagnostikovanou rakovinou u žen. Problémem je, že tato nemoc se dlouho rozvíjí, aniž by byly patrné jakékoli symptomy. Stejně jako u jiných onemocnění ale platí, že čím dříve je diagnostikována, tím lepší jsou šance na její uzdravení.

Jak probíhá kolonoskopie?

Kolonoskopie je vlastně taková preventivní prohlídka oblasti tlustého střeva. Provádí se pomocí kolonoskopu, což je flexibilní trubice vybavená světelným zdrojem, kamerou a nástroji na odběr materiálu nebo zástavu krvácení. To nepříjemné na ní je to, že se zavádí přes řitní otvor, což může vyvolat pocity bolesti a celkově nepříjemný zážitek. Vyšetření trvá 30 až 45 minut, pacient leží na boku s nohama přitaženýma k hrudníku.

Osoba
Foto: Unsplash

Jaký má kolonoskopie význam?

Kolonoskopie je vyšetření, při kterém lékař zjišťuje skutečný stav vašeho tlustého střeva. Kromě toho, že působí jako prevence různých onemocnění (včetně již zmiňované rakoviny tlustého střeva), může být použita též jako léčba. Kolonoskop je vybaven jednoduchými zařízeními s jejichž pomocí je možné provádět jednoduché zákroky ve střevě, jako je odstranění cizích těles nebo polypů, či zastavení krvácení.

Kdo zákrok podstupuje?

Kolonoskopii podstupují osoby s podezřením na rakovinu, jakož i ti, kteří patří do rizikové skupiny. To znamená osoby s rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu. Na doporučení lékaře může být kolonoskopie použita i při podezření na jiná onemocnění tlustého střeva. Například když k němu přijde osoba, která si stěžuje na krev ve stolici, neobvyklý tvar, zápach a barvu stolice, trvající zácpu apod.

Může se před zákrokem jíst?

Je zřejmé, že střeva by měla být před zákrokem co nejčistší. Lékař vám může stanovit dietu, kterou je třeba dodržovat několik dní před kolonoskopií. Je běžné, že pacient jí tři dny před zákrokem pouze tekutou stravu a pije velké množství neperlivé vody (asi 3 litry denně). Ani díky tomuto se pacient nevyhne projímadlu, které je mu podáno v den zákroku. Často se přistupuje též k provedení klystýru, který střeva dokonale pročistí.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/kolonoskopia-w-trosce-o-jelito-grube/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559274/

Foto: Unsplash