Kombinace triků, jak se co nejlépe ochránit před útoky klíšťat
V létě je naprosto normální trávit co nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Jenže to zároveň znamená pobyt v trávě, procházení okolo keřů a podobně, kde číhají hladová klíšťata. To by samo o sobě ani tak moc nevadilo, ale problém spočívá hlavně v tom, že jsou klíšťata přenašeči celé řady nebezpečných nemocí. Podívejte se, co dělat, aby si na vás klíště, pokud možno vůbec nepochutnalo.
Silně aromatické přírodní repelenty
Klíště rozhodně nemá rádo silné aromatické pachy. A to je ideální způsob, jak ho odradit od toho, že jste vlastně dobrým soustem. Kromě klasických repelentů, které zakoupíte snad v každém obchodě si můžete udělat i vlastní přírodní prostředky, s jejichž pomocí klíšťata odradíte. Potřebovat k tomu budete aromatické bylinky a éterické oleje. Výborné jsou například éterické oleje z máty, levandule nebo eukalyptu. Na škodu rozhodně není ani použití skořice. Takto připravený roztok, kde můžete i zkombinovat více složek, můžete použít pro přímé potření kůže, nebo jako ve formě rozprašovače klidně i na oblečení.
Vitamín B
Dalším způsobem, jak se proti klíšťatům alespoň trochu bránit, je užívání vitamínu B. Jde o komplex vitamínových látek, díky kterým není náš pach pro klíšťata tak přitažlivý. Zároveň však nejde říct, že by užívání B komplexu stačilo jako samostatná ochrana. Může totiž fungovat, ale zároveň vůbec nemusí. Záleží na tom, jak vaše tělo dané látky zpracovává i na tom, na kolik klíšťat přímo narazíte.
Foto: Pixabay
Bariéra v podobě oblečení
Velmi dobrou ochranou před nežádoucími návštěvníky v podobě klíšťat je mechanická bariéra. A tou je oblečení. Z toho důvodu je dobré nenosit do lesa krátké kalhoty. Pro ještě lepší ochranu, aby klíště snadno nezalezlo pod nohavice se také doporučuje zastrčit si nohavice přímo do ponožek tak, aby se klíště dovnitř nemělo jak dostat.
Náhledové foto: Pixabay