Kombucha a její vliv na naše zdraví – kolik jí můžete vypít, aby byla stále zdravá?
U mnoha kombuchových nováčků se během několika vteřin rozhodne, zda se stanou milovníky kombuchy, nebo už nikdy nespolknou pořádný kousek. Někteří divoce couvnou jako v případě, že spolkli rovnou bílý vinný ocet. Jiní ochutnají a prohlásí, že je to blahodárný elixír. Osobní předsudky dejte stranou, kombucha může být chvályhodným rozšířením vašeho zdravého jídelníčku pro dobrou pohodu.
Kombucha, která je v současné době téměř stejně rozšířená v obchodech s výživou jako v běžných obchodech, se připravuje z čaje (zpravidla tmavého, přestože v některých případech je zelený) a cukru (bílého – krystal, agáve nebo nektaru). A co vám vznikne? Okrajově perlivý nápoj, který je bohatý na probiotika, což znamená, že obsahuje živé mikroby a kvasinky nebo „zdravé malé mikroby“, které prospívají vašemu žaludku!
Některé z výhod kombuchy jsou srovnatelné s jinými zrajícími potravinami, jako je jogurt, kefír a surové (živé) zrající okurky nebo kysané zelí. Ale má i mnohá další – konkrétní bioaktivní látky – které jsou pro kombuchu jedinečné.
Rozbor výhod u kombuchy
Velká část příznivých účinků kombuchy na střeva je pravděpodobně způsobena samotným čajem a polyfenoly, které obsahuje. Polyfenoly jsou známé tím, že v těle působí jako pevná prevence rakoviny a snižují podráždění, které je hlavní příčinou mnoha infekcí a onemocnění. A zrání skutečně zvyšuje množství polyfenolů. Kombucha navíc dodává vitaminy skupiny B, skromný svazek základních minerálů, přírodní kyseliny – například kyselinu octovou, glukuronovou a D-sacharidovou.
Foto: Pixabay
Tyto kyseliny, se ukázaly být jako antimikrobiální, takže aktivně bojují proti rozvoji bakterií. Navíc mohou urychlit detoxikaci tím, že játra zbaví nežádoucích sloučenin, které musí ze sebe vyloučit. A konečně, tyto kyseliny nabízejí pomoc při transportu polyfenolů v těle.
Vzhledem k tomu, že některé z těchto kyselin vznikají z etanolu, stojí za povšimnutí, že kombucha obsahuje pár procent alkoholu, zpravidla od 0,5 procenta až po 3 procenta. Abyste si to mohli s něčím srovnat – běžná výroba piva obsahuje méně než 6 procent. Ptáte se, jak moc je kombucha užitečná? Neexistují žádné kvalitní a důkladné studie, které by potvrdily, že kombucha je prospěšná nebo škodlivá. Ale sloučeniny, které obsahuje, byly v několika studiích spojeny se snížením hladiny cholesterolu, snížením hladiny cukru v krvi, antimikrobiální aktivitou. Dokonce i se snížením výskytu rakoviny a změnou činnosti jater a trávicího traktu.
Jaké množství kombuchy byste měli vypít, aby se projevily její účinky
Stejně tak je pro vás důležité vědět i mez, kterou nesmíte překročit – všeho moc škodí. Centrum pro kontrolu infekcí předepisuje, že 114 g kombuchy lze bezpečně vypít jednou až třikrát denně. To znamená, že byste neměli sníst více než 340 g kombuchy denně. To potvrzují vědci, kteří zdůrazňují, že běžná láhev průmyslově upravené kombuchy přesahuje denně o jednu porci – 454 g. Samozřejmě, že stále nemáme dostatek informací o tom, jak rozpoznat ideální množství, nebo dokonce výhody a nebezpečí mnoha probiotických potravin.
Skrytá nebezpečí se liší podle pijáka a fermentoru
Pokud budete pít příliš mnoho kombuchy, může to vést k reakcím, jako jsou bolesti mozku, nevolnost, gastrointestinální potíže nebo ketoacidóza (léčebná krize, kdy je v krvi příliš mnoho kyseliny). Možná škodlivost olova navíc přijde v případě, že kombucha na zakázku zraje v hliněných nádobách nebo jiných nádobkách, které filtrují olovo do zabaleného nápoje. A co ti, kteří by měli kombuchu vynechat úplně? Víme, že těhotné ženy a malé děti by měly požívat jiný nápoj. Stejně tak by měli ti, kteří trpí některými neustupujícími infekcemi (zejména jaterní nebo ledvinovou chorobou nebo HIV), mají narušené pochody imunitního systému a jsou závislí na alkoholu.
Co ještě musíte vědět? Vězte, že nepříznivě citlivá reakce je možná, protože jedinci mohou být nepříznivě citliví téměř na cokoli. A v tu chvíli je tu nezbytná debata o hygieně. Poškozené svazky mohou skončit zaneřáděné nežádoucími parazity a přemnožením kvasinek. Stejně jako při konzumaci jakýchkoli zralých produktů je prozíravé zůstat u důvěryhodného zdroje.
Pokud je barva nebo vůně odlišná (v případě, že je cítit po lacích na nehty z nadprodukce kyselin, které jsou vyvolány acetonem), pak jej vylijte do záchodu a nepijte ho. Většina průmyslově balené kombuchy v obchodě je naprosto v pořádku. Ale pokud jste náhodou na bleším trhu a je tam stůl s kombuchou, nemusí to být zrovna to nejlepší místo, kde se po ní shánět. Co když si chcete vyrobit nápoj sami? Pokud si vaříte vlastní SCOBY (symbiotická kultura bakterií a kvasinek), budete zrovna tak v pořádku, pokud máte zkušenosti s výrobou fermentovaných surovin a máte opravdu čisté a sterilní prostředí.
Zdroj: apetitonline.cz, ireceptar.cz, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30527803/
Náhledové foto: Pixabay