Končíte s kouřením? Abstinenční příznaky vás budou chtít dostat zpátky
Závislost na nikotinu není jen pouhý zlozvyk, ale vážný zdravotní problém, který vyžaduje promyšlený přístup. Jakmile si tuto skutečnost připustíme, můžeme začít plánovat, jak se cigaret definitivně zbavit. Klíčem k úspěchu je důkladná příprava a silná motivace, protože nikotin vás ze spárů jen tak nepustí. Bez jasného plánu a strategie hrozí, že mu znovu podlehnete už po několika dnech.
Největší past? Špatný začátek
Prvním bodem plánu je stanovení dne, od kterého přestává kouřit. Nedoporučuje se postupný odklon od nikotinu, lepší je přestat naráz. „Někteří naši pacienti zkouší přestávat postupně tím, že si snižují počet vykouřených cigaret za den. Je to často složitější cesta – pacient je pořád v kontaktu s cigaretou a vzorec závislosti se tak stále udržuje,“ vysvětluje Adam Kulhánek, vedoucí adiktolog z Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy. Skok z bláta do louže představuje také přechod k e-cigaretám a vaporizérům. I když v elektronické cigaretě není tolik karcinogeních látek jako u standardní cigarety, stále vdechujeme třeba vysoce toxické těžké kovy. Nedávný výzkum vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci s Helsinskou univerzitou dokázal, že nebezpečné látky v elektronických cigaretách dokážou poškodit ochrannou vrstvu plic. Vedoucí výzkumu Lukasz Cwiklik se zmínil o tom, že základní složky liquidů obsažených v e-cigaretách mají nepříznivý vliv na plíce.
Když tělo vyžaduje nikotin
Že je dobrý nápad přestat kouřit ze dne na den, se vám budou snažit rozmluvit abstinenční příznaky, které mohou nastoupit už po dvou hodinách od poslední cigarety. Věřte ale, že děláte pro své zdraví to nejlepší. Nervozita, podrážděnost, propady nálad, roztržitost a horší soustředění jsou naprosto přirozenou reakcí organismu na odepřený nikotin. Abstinenčním příznakům lze předcházet užíváním přípravků náhradního nikotinu (žvýkačky, náplasti, sprej) nebo léků na odvykání kouření. „Léky s účinnou látkou cytisin, jako je Defumoxan, jsou podle studií ještě účinnější. Látka se totiž naváže na nikotinové receptory v mozku, díky čemuž kuřák neprožívá abstinenční příznaky a je schopen stabilně fungovat,“ vysvětluje Kulhánek a dodává: „Tyto léky jsou volně dostupné a významně zvyšují účinnost odvykacího pokusu. Obecně se jedná o velmi bezpečné a dobře snášené přípravky.“ Češi se stále více zajímají také o přírodní podpůrné produkty, kterými by si v odvykání pomohli. „Je vhodné zvolit byliny, které podporují detoxikaci, jako jsou extrakty z pampelišky nebo kořene kudzu, aloe šťávu. Výběr by měl být vždy individuální a měl by být konzultován s odborníkem,“ vysvětluje farmaceut Mgr. Ondřej Pleskot.
Foto: Pixabay
Nebojte se požádat o pomoc
Během odvykání vám také mohou pomoci odborníci v adiktologické poradně nebo v Centru pro závislé na tabáku. Tamní experti vám pomohou nastavit odvykací plán a poradí vhodné přípravky či medikaci i s ohledem na stupeň závislosti a zdravotní stav. „Rozhovor s odborníkem vám pomůže zjistit, proč a kdy kouříte, a poskytne vhodné nástroje, jak tyto spouštěče zvládnout,“ říká Kacey Foggová, specialistka na léčbu závislosti z Baltimore v USA. „Kombinace užívání náhradní nikotinové terapie nebo léků na odvykání společně s odbornou pomocí a odvykacím plánem (techniky na snižování abstinenčních příznaků a řešení kuřáckých situací) je zlatým standardem úspěšné léčby,“ doplňuje Kulhánek.
Přeprogramujte staré rituály
Dalším důležitým krokem při odvykání je podívat se na své denní rituály a zjistit, kdy saháte po cigaretě. Je to při kávě, po jídle nebo během pauzy v práci? Právě tyto momenty je potřeba proměnit. Zkuste najít jinou činnost, která vám pomůže chuť na cigaretu překonat. Zkuste třeba kousat zeleninu, napít se vody, projít se jinou trasou nebo si zavolat s kamarádkou. Důležité je hlavně zaměstnat ruce, aby automaticky nehledaly cigaretu. Velkou roli také hraje podpora okolí. Požádejte blízké, aby vám nenabízeli cigaretu a nejlépe ve vaší přítomnosti vůbec nekouřili. Doma i v práci si udělejte „čistku“ – pryč s cigaretami, popelníky i zapalovači. Čím méně připomínek na starý návyk, tím snazší pro vás bude vydržet. Ušetřené peníze za nekoupené cigarety mohou být také skvělou motivací. Dopřejte si něco, po čem jste dlouho toužili, nebo si za odměnu vyrazte na dovolenou. Největší odměnou je ale to nejcennější – vaše zdraví.
Zdroje info: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/aktuality/Nebezpecne-latky-v-elektronickych-cigaretach-poskozuji-ochrannou-vrstvu-plic/, https://www.lf1.cuni.cz/studium-adiktologie-1-lf, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10858725/
Náhledové foto: Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.