Kontaktní čočky: Jaké varianty existují a které je možné nosit i delší dobu
Alternativou brýlí, které korigují oční vady, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, jsou kontaktní čočky. V současné době existuje několik druhů podle materiálu, doby použitelnosti či způsobu korekce. Je možné nosit čočky i na noc?
Na počátku byl Otto Wichterle
Když nechcete nosit brýle nebo podstoupit laserovou operaci očí, pak jako další možnost korekce oční vady jsou kontaktní čočky. Za jejich vynálezem stojí český vědec Otto Wichterle a jeho žák Drahoslav Lím. Společně v 50. letech minulého století vyvinuli hydrofilní gel – polyHEMA, z něhož se čočky vyrábějí. V současné době je k dispozici hned několik druhů kontaktních čoček:
- denní čočky – každý den je nutné je z oka na noc vyjmout, uložit v ochranné roztoku
- jednodenní čočky – nosí se jeden den a pak se vyhodí. Není třeba o ně pečovat pomocí roztoku, který čočku dezinfikuje, odstraňuje z jejího povrchu usazeniny a mikroorganismy.
- prodloužené čočky – čočku lze bez vyjmutí nosit až 6 nocí. Pak se před opětovným nasazením ukládají do ochranného roztoku
- kontinuální čočky – bez vyjmutí se mohou nosit až 30 dnů. Jejich nošení by měl schválit specialista, protože nejsou vhodné pro všechna oka.
Ochrana před UV zářením
Víte, že kontaktní čočky mohou chránit citlivé oči, zejména spojivku, rohovku i sítnici, před UV zářením? Platí to v případě, že jsou vyrobené z materiálu s UV filtrem. Ale i v tomto případě odborníci doporučují nosit hlavně ve slunných letních dnech kvalitní sluneční brýle.
Foto: Pixabay
Problémy při nošení kontaktních čoček
V současné době jsou kontaktní čočky na tak vysoké úrovni, že způsobují jen málo problémů. Ty pramení obvykle z toho, že uživatelé čoček chybují v péči o ně, nebo nedodržují lhůty pro jejich nošení. V čistotě je totiž nutné udržovat také pouzdro na čočky, jež by mohlo být potenciálním zdrojem plísní a bakterií. Při nošení kontaktních čoček je třeba chodit pravidelně na kontroly zraku, kdy se kontroluje refrakční stav oka a předchází se vzniku komplikací.
Zdroj info: wikipedie.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.