Kopr: zázračná bylinka, která má své využití

Kopr

Kopr je úžasná bylinka, kterou jsme se naučili používat různými způsoby. Nejčastěji jej používáme do nakládaných okurek, ale také polévek a omáček. Kopr je skvělý ale na přípravu dipů, což má navíc tu výhodu, že si jej užijete v té nejlepší možné podobě: syrový a čerstvý! Právě takový kopr obsahuje totiž maximum zdraví prospěšných látek a také své aroma. Sušený kopr již tak aromatický není. Takže pokud máte čerstvý kopr, využijte jej co nejdříve.

Jak skladovat kopr

Kopr je nejlepší zužitkovat ihned poté, co si jej přinesete z obchodu domů, nebo poté, co jej natrháte na zahrádce. Protože to ale ne vždy jde (například končí sezóna nebo balení kopru z obchodu bylo příliš velké), je dobré vědět, jak kopr skladovat, aby vydržel co nejdéle. Kopr samozřejmě skladujeme v lednici. Jestliže jej spotřebujeme do dvou dnů, stačí jeho stonky zabalit do mokrého ručníku a celý jej zabalit do mikrotenového sáčku. Pokud víte, že potřebujete kopr skladovat ještě déle, dejte jej do sklenice s vodou (jako kytici květin) a zabalte do sáčku. Takto jej uložte do lednice.

Kopr obsahuje vitamíny

Kopr je bohatý zejména na vitamín A, který je zodpovědný za zdravý zrak, pružnou a zdravě vypadající pokožku, ale také za efektivní imunitní funkci nebo dokonce reprodukční zdraví. Druhým vitamínem, který je v kopru obsažen, je vitamín C. jedná se o velice silný antioxidant, který nám pomáhá nejen posilovat imunitu, ale také je nezbytný při tvorbě kolagenu a podílí se na spoustě dalších biochemických funkcích v lidském těle.

Kopr

Kopr: Foto Pixabay

Vitamíny to nekončí

Kopr ale obsahuje celou řadu dalších skvělých látek. Z minerálů to je vápník, mangan či železo. Kromě toho obsahuje také spoustu kyseliny listové, která je důležitá pro tvorbu DNA, takže je vhodná ke konzumaci těhotnými ženami. Dále pak obsahuje vlákninu, která je prospěšná při trávení. Nemůžeme vynechat ani obsah riboflavinu, který je důležitý pro funkci a vývoj buněk.

Zdravotní účinky

Díky tomuto obsahu byl kopr již celá léta používán v tradičních medicínách (čínské i ajurvédské) k odstranění mnohých zdravotních problémů. Tak například se kopr používá pro odstranění jakýchkoli problémů, které souvisí se žaludečními obtížemi a trávením. Kopr působí proti nadýmání, ale také proti horečce, nachlazení i kašli! Proto je vhodný ke konzumaci právě v těchto dnech! Dále pak se používal při nemoci ledvin, jater a žlučníku, ale také k léčbě hemoroidů a poruchách močových cest.

Kopr: Náhledové foto Pixabay