Kopřivka: kožní vyrážka – škrábat se nevyplatí
Kopřivka je vaskulární reakce kůže, která zasahuje dermis a epidermis. Charakteristické jsou pro ni pupínky, otok nebo obojí. Obvykle tvoří vyvýšené oblasti, které svědí. Kopřivka může být akutní (její trvání je kratší než 6 týdnů), nebo chronická (trvá déle než 6 týdnů, příznaky mohou odeznít a pak se vrátit). Tato nepříjemná vyrážka se může objevit po infekci, v důsledku alergické reakce (jídlo, kousnutí hmyzem, léky aj.). Její spouštěče mohou být různé.
U koho se kopřivka vyskytuje?
Kopřivka se může vyskytnout u obou pohlaví, u dětí, dospělých i seniorů. Toto onemocnění vzniká často u lidí s oslabeným imunitním systémem. Spouštěčem může být stres, chlad, senná rýma, astma, pocení, škrábání a další. Někteří pacienti ani nevědí, proč u nich kopřivka vznikla. Typickými příznaky jsou svědění, červená vyrážka, opuchlá místa, vyvýšené oblasti na kůži. Tato reakce je způsobena uvolňováním chemických mediátorů, které aktivují senzorické nervy. Následně dochází k úniku tekutiny do okolních tkání.
Jaké léky mohou onemocnění způsobit?
Lidské tělo někdy reaguje na léčbu jinak, než bychom chtěli. A tak se může stát, že při/po užívání některých léků se může vyskytnout kopřivka. Často se jedná o aspirin, ibuprofen, penicilin a další. Ty totiž mohou způsobit v těle alergickou reakci. Stejně tak ji může spustit určitá skupina potravin, jako jsou mořské plody, některé sušené ovoce, ořechy, vejce, cereálie a další.
Vzniká kopřivka i po podráždění kůže?
U některých jedinců může kopřivka vzniknout jako následek podráždění kůže – jako je nošení nevhodného materiálu, který trvale škrábe pokožku nebo na ni tlačí. Citlivější jedinci mohou zaznamenat kopřivku i po plácnutí. Vzniknout může i při pocení, pobytu v horkém prostředí, po cvičení, během emočního stresu nebo také po vystavení nízkým teplotám. Často vzniká také jako reakce na silné sluneční záření.
Jak se léčí?
Léčba probíhá na základě toho, proč kopřivka vzniká. A to není vždy jednoduché poznat. V první řádě může lékař provést testy na alergie. Pokud je příčinou skutečně alergie, dostane postižená osoba léky na alergie. Někdy může lékař předepsat i steroidy, avšak ty mají vedlejší účinky. Pokud je příčinou něco jiného, měla by se osoba vyhnout spouštěči (nevystavovat se horku/chladu, vhodně se oblékat). Pro všechny platí, že by se měli vyhnout škrábání, navzdory tomu, že kopřivka může být velmi svědivá.
Dá se kopřivka léčit homeopaticky?
V léčbě kopřivky se hojně využívají homeopatické léky, které obvykle nemají žádné vedlejší účinky. I ty by ale měl doporučit lékař v závislosti na symptomech pacienta.
Zdroje info:
https://www.practo.com/healthfeed/what-is-urticaria-39401/post
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555910/
Foto: Pixabay