Kopřivový olej: Trik našich babiček na krásnou pleť i vlasy

Kopřivový olej

Zatímco dnes si zajdeme do drogerie pro všechno, co potřebujeme, naše babičky to tak neměly. Spousta přípravků pro krásu a zdraví ale roste kolem nás! Kopřivový olej je velice jednoduchý na přípravu. Má téměř zázračné účinky a navíc je v porovnání s komerčními produkty levný. Za vyzkoušení to rozhodně stojí. Kromě toho jej můžete použít také na ztuhlé klouby a při podráždění pokožky.

Kopřivový olej a jeho výroba

Kopřivový olej vyrobíte velice jednoduše tak, že sušené kopřivové listy zalijete nosným olejem (může to být slunečnicový, lépe však olivový olej). Macerací dochází k uvolnění prospěšných látek z listů kopřiv do oleje. Ten pak bude mít léčivé vlastnosti kopřivy. To znamená, že kopřivový olej obsahuje vitamín C, A, E a B, enzymy a bílkoviny. Z minerálu jmenujme hořčík, fosfor, křemík, vápník a železo.

Použití kopřivového oleje

Složky obsažené v kopřivovém oleji jsou skvělé pro podporu růstu vlasů a zlepšení jejich kvality. Používají je lidé, kterým nadměrně vypadávají vlasy. Masáží do pokožky hlavy můžete zlepšit krevní oběh v této oblasti, což vede ke zlepšení kvality vlasů. Kopřiva účinně ulevuje suché, napjaté pokožce hlavy, která obvykle přispívá k alopecii (plešatosti). Jedná se o velice účinnou a jemnou metodu. Kopřivový olej je možné bez obav použít také na hlavičku kojenců, kteří mají mléčnou krustu (povlak na hlavičce, trpí tím asi 40 % kojenců, zejména chlapci). Vhodný je také na ekzémy.

Sběr listů kopřivy

Všichni víme, že listy kopřivy nám mohou způsobit nepříjemné vyrážky. Při kontaktu s nimi totiž může dojít k tomu, že se do naší pokožky dostanou takové chemikálie, jako je histamin, serotonin či kyselina mravenčí. Sušením, macerací nebo tepelnou úpravou dochází ke snížení množství těchto chemikálií. To je důvodem, proč se na přípravu oleje používají sušené listy (které se navíc nemohou zkazit).

Kopřiva

Foto: Pixabay

Nosný olej

Jako nosný olej můžete použít jakýkoli olej, který se vám líbí. Vyplatí se vybírat takové oleje, které mají další živiny, které mohou nabídnout. Například extra panenský olivový olej je bohatý na antioxidanty a vhodný pro jakýkoli typ pleti. Použít se dá ale jakýkoli jiný olej, jako je avokádový, slunečnicový, řepkový apod. Abyste posílili účinky kopřivy, můžete použít i olej, který se vyrábí z kopřivových semen lisovaných za studena.

Kopřivový olej – recept

Listy kopřivy omyjte (mějte nasazené rukavice) a nechte je vysušit na okenním parapetu (na světle, ale ne na přímém slunci). Proces trvá asi 3 dny. Po vysušení je dobré kopřivu nadrtit na co nejmenší kousky, protože ty poskytnou větší množství živin. Kousky kopřivy dejte do skleněné uzavíratelné nádoby. Zalijte je nosným olejem tak, aby listy byly ponořené. Sklenici postavte do hrnce a přilijte tolik vody, aby sahala asi do dvou třetin výšky sklenice. Pod sklenici můžete podložit pařák na knedlíky. Vaříme při mírné teplotě asi hodinu. Poté scedíme přes jemné plátýnko a tekutinu uchováme. Skladujeme ji na tmavém místě. Vydrží až jeden rok.

Různá použití

  • Olej vmasírujte do pokožky hlavy a nechte 2 minuty působit. Poté opláchněte.
  • Při aplikaci šamponu nebo kondicionéru nakapejte pár kapek do dlaně a jemně vmasírujte do vlasů a pokožky hlavy.
  • Přidejte pár kapek na mýdlo nebo do odměřené dávky sprchového gelu. Vhodné na zarudnutí a podráždění pokožky.
  • Aplikujte na kousance od hmyzu.
  • Nakapejte si olej do koupele.
  • Masážní olej.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/kopriva-olej-20300711.html

https://simplybeyondherbs.com/nettle-oil-recipe/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21861725/

Foto: Pixabay