Koriandr: Bylina, kterou můžete jíst celou pro lepší trávení
Mnozí mají rádi jeho chuť a vylepšují jím hodně pokrmů, zatímco jiní jím naopak pohrdají a spotřebovávají ho s neuvěřitelným sebezapřením. Řeč je samozřejmě o koriandru, jehož listy a semena jsou známou součástí asijských, jihoamerických a mexických jídel. Tato bylina se navíc od nepaměti využívá při léčení.
Jednoletá rostlina koriandr
Koriandr setý je tedy jednoletá rostlina z čeledi Apiaceae. Patří mezi dvouděložné byliny s bohatě uspořádanými listy a květy rozvíjejícími se v jednoduchém nebo složeném květenství. Mezi další zástupce patří bolševník, andělika, kopr, mrkev a pastinák. Název koriandr neodkazuje jen na rostlinu samotnou, ale také na koření, které se z ní vyrábí.
V současné době se koriandr využívá především v asijské, jihoamerické a mexické kuchyni, kde si našel své místo. Přestože koriandr není v našich končinách tak rozšířený, stále více lidí si k této rostlině nachází cestu. Koriandr je také využíván ve farmacii nebo v kosmetickém průmyslu.
Co vše koriandr obsahuje?
Esenciální olej z listů a semen koriandru obsahuje směs polyfenolů a terpenů, včetně linaloolu, který je nejvíce odpovědný za specifickou vůni a chuť koriandru. Kromě toho se zde vyskytují další látky, jako je α-pinen, β-pinen, limonen, borneol, citronellol, pyrazin, pyridin, thiazol nebo koriandrin.
Surový koriandr obsahuje přibližně 92 % vody, 4 % sacharidů, 2 % bílkovin a zhruba 1 % tuku. Kromě toho jsou bohaté na vitaminy skupiny B, vitamin A, vitamin C a vitamin K. Semena, přestože obsahují méně vitaminů, poskytují zákazníkům dostatečné množství vlákniny a minerálních látek, jako je vápník, selen, hořčík, mangan a železo.
Jaké jsou účinky koriandru?
Co se týče léčebných vlastností koriandru, tato bylina se využívá při žaludečních potížích, protože má pozitivní vliv na trávení. Pomáhá lidem, kteří trpí nadýmáním, bolestmi žaludku, křečemi v břiše, pocity plnosti nebo kolikami. Těchto vlastností se využívá v kuchyni při přípravě tučných jídel, kdy účinky koriandru zmírňují nepříjemné pocity, které mohou člověka trápit po jejich konzumaci.
Obklady z koriandru mohou nabídnout pomoc pacientům trpícím revmatickými bolestmi kloubů a při vnějším použití má bylina pozitivní vliv na lidskou pokožku. Šťáva z koriandru je v lidovém léčitelství známá jako lék na různé kožní potíže, jako je například vyrážka, pigmentace, suchá pokožka nebo naopak nepřiměřeně hladká pleť.
Jak si můžete sami vypěstovat koriandr?
Řada pěstitelů se ptá, jak se koriandr přizpůsobuje podmínkám tady u nás a zda jej mohou bez problémů vysadit i u sebe na zahradě. Dobrou zprávou je, že tuto bylinu lze opravdu snadno pěstovat v květináči za oknem, na balkoně nebo na zahradě. Ideální místo pro její výsadbu je slunné, před větrem chráněné místo! Koriandr by se měl vysévat rovnou na záhon přibližně v polovině května, v interiéru jej lze vysévat kdykoli od jara do podzimu.
Sazenice budete moci také předpěstovat (od března do dubna) a pro urychlení klíčení se doporučuje namočit semena na 2-3 dny do heřmánkového nálevu nebo vlažné vody. Koriandr vyžaduje v počátečních fázích vývoje dostatek vláhy, ale později již tolik vody nepotřebuje. Chcete-li si zajistit čerstvou zásobu koriandru po celou sezónu, vyplatí se každé 2-3 týdny vysadit novou hrst semen.
Nať koriandru se sbírá tak, že se odříznou listy a stonky u země, když jsou stonky vysoké 10-15 cm. V žádném případě neodřezávejte více než třetinu stonků najednou. Semena by se měla sbírat, až budou zralá, ale nesmí být tmavě hnědá nebo černá. Je lepší vybírat zelené, světle růžové nebo světle hnědé kuličky, které lze sušit v domácích podmínkách.
Zdroje info: bylinkovyraj.net, dama.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8747064/
Náhledové foto: Pixabay